czwartek, 24 września 2020 13:27

1% podatku — jak to działa?

Autor Artykuł sponsorowany
1% podatku — jak to działa?

Co roku jesteś zobligowany do wypełnienia zeznania podatkowego za rok poprzedni. A od 16 lat, czyli od 2004 roku, masz możliwość przekazania 1% podatku na organizację pożytku publicznego. Co to właściwie oznacza i jak działa?

Co to jest 1% podatku?

W 2004 roku do polskiego systemu podatkowego wprowadzona została instytucja 1%. Jest to kwota, o jaką podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mogą pomniejszyć należny podatek na rzecz organizacji pożytku publicznego. Co to tak naprawdę oznacza?

Wypełniając zeznanie roczne, wyliczana jest kwota podatku, jaką trzeba przekazać Skarbowi Państwa, na co ty nie masz żadnego wpływu. Jednak, dzięki przepisom, możesz przekazać 1% należnego podatku na wybraną organizację, zamiast wypłacać ją do Skarbu Państwa.

1% podatku mogą przekazać:

•      podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych;

•      emeryci;

•      podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, którzy korzystają z liniowej, 19% stawki podatki;

•      podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Organizacje, które mogą otrzymać 1% podatku, muszą posiadać status OPP, czyli organizacji pożytku publicznego. Jednocześnie pozyskane w ten sposób fundusze mogą być wykorzystane wyłącznie na działalność pożytku publicznego.

Czy warto przekazywać swój 1%? Zdecydowanie tak! Ciebie to nic nie kosztuje, a możesz wesprzeć wybraną przez siebie fundację. I mimo że wydaje się, że jest to niewielka kwota, to w skali całej Polski, zbiera się pokaźna suma. Nie wierzysz? W 2019 roku swój podatek przekazało 14,5 miliona osób, dzięki czemu udało się zebrać łącznie 874,4 mln zł!

Komu przekazać 1% podatku?

1% podatku warto przekazać np. na Fundację Pomocy Dzieciom i Młodzieży, która zajmuje się wykluczeniem społecznym wśród najmłodszych. Inne organizacje, które pozyskują w ten sposób środki, to m.in. Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, czy Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”.

Przy czym, jeśli nie masz wybranej organizacji, której chciałabyś w ten sposób pomóc, możesz… wybrać ją na chybił trafił! Wszystkie fundacje znajdziesz rządowej liście OPP, chociaż, tak naprawdę na początku roku wiele organizacji przypomina o możliwości przekazania 1% podatku.

Możesz też określić, że swój podatek chcesz oddać konkretnej osobie, a nie całej instytucji. Dotyczy to podopiecznych fundacji, którzy posiadają własne subkonto w ramach ogólnego konta bankowego OPP. Wtedy dokładnie wiesz, kogo wspierasz.

Jak przekazać 1% podatku?

Przekonaliśmy cię, że warto przekazywać 1% podatku? Teraz sprawdź, jak to zrobić. Jeśli korzystasz z usługi Twój e-PIT, po wypełnieniu podstawowych danych oraz określeniu kwoty przychodu, znajdziesz informacje o wybierze OPP. Na tym etapie wystarczy, że wybierzesz z listy numer KRS organizacji, którą chcesz wesprzeć. Jeśli środki mają trafić na konto konkretnej osoby, trzeba uzupełnić pole, w którym wskazujesz cel szczegółowy.

W przypadku, gdy w poprzednich latach oddawałeś swój 1%, wybrana organizacja pojawi się automatycznie w tym polu, aczkolwiek masz możliwość jej zmiany. Na koniec wystarczy całość zaakceptować i wysłać zeznanie.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje