poniedziałek, 16 marca 2020 11:22

287 studentów kierunków medycznych z Krakowa chętnych do pomocy w szpitalach!

Autor Katarzyna Domagała
287 studentów kierunków medycznych z Krakowa chętnych do pomocy w szpitalach!

Jak informuje PAP, 287 studentów kierunków medycznych: Wydziału Lekarskiego, Farmaceutycznego i Nauk o Zdrowiu odpowiedziało do tej pory na apel rektora i zgłosiło chęć pomocy w szpitalach w związku z zagrożeniem epidemiologicznym. Informację przekazał rzecznik UJ Adrian Ochalik.

Uczelnia stworzyła specjalną bazę studentów-wolontariuszy, do której zainteresowani mogą trafić wypełniając formularz dostępny na stronie internetowej Collegium Medicum UJ.

Do tej pory zgłosiło się 287 osób. W tym tygodniu podpisywane będą umowy o wolontariacie z pierwszą grupą studentów - powiedział Ochalik.

Rzecznik podkreślił, że studenci zostaną przeszkoleni i będą ubezpieczeni. Jeszcze w tym tygodniu pierwsi z nich mają trafić do Szpitala Uniwersyteckiego.

Z kolei prorektor UJ ds. Collegium Medicum prof. Tomasz Grodzicki przekazał, że studenci mieliby służyć swoją wiedzą i umiejętnościami na oddziałach innych niż oddział zakaźny, a także wspierać działania logistyczne i informacyjne Szpitala Uniwersyteckiego, Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego oraz krakowskiego Sanepidu (call-center).

Chodzi o pracę w charakterze wolontariatu wyłącznie na oddziałach innych niż zakaźny – mówił prof. Grodzicki.

Chęć pomocy i pracy poza normalnymi godzinami zadeklarowała także część lekarzy-rezydentów.

Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski informował w zeszłym tygodniu, że po decyzji o zamknięciu szkół i przedszkoli około 100 pielęgniarek i 60 lekarzy zgłosiło, że od poniedziałku będzie opiekować się dziećmi.

Przypominamy, że w Małopolsce - na ten moment - potwierdzono jeden przypadek koronawirusa. Obecnie w małopolskich szpitalach przebywają 33 osoby – to o dwie więcej niż poprzedniej doby; 325 objętych jest kwarantanną – o 261 więcej niż dobę temu. Zmniejszyła się liczba osób pozostających pod nadzorem epidemiologicznym - z 552 do 342.

koronawirus najnowsze informacje

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Kraków

Kraków - najnowsze informacje