czwartek, 23 lutego 2023 14:21

4F wyprowadza się z Wieliczki. Ucierpi budżet miasta

Autor Marzena Gitler
4F wyprowadza się z Wieliczki. Ucierpi budżet miasta

Właściciel marki odzieżowej 4F, firma OTCF z początkiem roku przeniosła siedzibę z Wieliczki do Krakowa. Ucierpi na tym budżet Wieliczki, do którego trafiały miliony z podatku dochodowego CIT.

Firma od 2016 roku miała swoją siedzibę w biurowcu przy ul. Grottgera w Wieliczce, a w 2018 r. otworzyła również dodatkowe biuro w Krakowie przy ul. Dekerta. W marcu 2022 r. spółka zapowiedziała przeprowadzkę, a z początkiem 2023 roku pracownicy z obu tych lokalizacji przenieśli się do nowoczesnego biurowca przy ul. Saskiej w Krakowie, gdzie oficjalnie od 9 stycznia mieści się nowa siedziba spółki.

Według sprawozdań finansowych, w 2021 roku spółka akcyjna OTCF miała 167 mln zysku przed opodatkowaniem, co przekłada się na ok 31 mln zł podatku dochodowego. Lokalny samorząd ma ok 7 proc. udziału w tym podatku, co w zaistniałej sytuacji przekłada się na kwotę ok 2 mln wpływów do budżetu Wieliczki. Teraz podatki otrzyma Kraków. Oprócz utraconych podatków, wyprowadzka tak dużej firmy odbije się również na małych firmach w Wieliczce, np. z branży gastronomii. Przy dynamicznym rozwoju firmy przeprowadzka mogła okazać się jednak nieunikniona. Nie też ulega wątpliwości, iż nowa siedziba ma wiele atutów, m.in. 4 tarasy widokowe i znacznie lepszą infrastrukturę: ścieżki rowerowe, tramwaj, pociąg – czego przy ul. Grottgera w Wieliczce brakowało. Na pożegnanie firma OTCF wsparła książkami wielicką bibliotekę publiczną.

Wielicki budżet zasilają nowe firmy, które pojawiają się w Wielickiej Strefie Aktywności Gospodarczej w Kokotowie i Brzegach. Kolejne inwestycje planowane są też w drugiej części strefy w Węgrzcach Wielkich, gdzie przygotowana jest już infrastruktura.

fot. OTCF

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka