środa, 2 sierpnia 2023 12:59

5 zasad niezbędnych podczas podróżowania kamperem

Autor Artykuł sponsorowany
5 zasad niezbędnych podczas podróżowania kamperem

Czy marzysz o kilkutygodniowej podróży? A może znudziły Ci się tradycyjne środki transportu oraz popularne atrakcje turystyczne i wolisz postawić na biwakowanie na łonie natury?

W Polsce kamper traktowany jest jako synonim wolności, zaś podróżowanie nim zyskuje ogromnie na popularności - jazda kamperem jest tematem wielu filmów, blogów czy podcastów, a coraz więcej osób decyduje się na tzw. karawaning. W tym momencie pewnie zadajesz sobie pytanie, jak wygląda podróż kamperem oraz czego można się spodziewać? W trakcie czytania tego tekstu w pełni uświadomisz sobie, jak efektywnie podróżować kamperem a z naszą pomocą odpowiesz sobie na postawione pytania.

Podróż kamperem – jakie są zalety?

Męczą Cię długie podróże samochodem osobowym, gdzie nie możesz zaznać komfortu spania? Postaw na kamper! Podróżowanie kamperem to świetna przygoda, która otwiera nieskończone możliwości. Karawaning, podczas którego podróżujący mogą cieszyć się niezależnością i elastycznością w wyborze nowych miejsc do odwiedzenia w czasie jazdy, przyciąga osoby z różnych grup wiekowych, które prowadzą różnoraki styl życia. Jest to świetne rozwiązanie dla osób prowadzących aktywny tryb życia, jak i osób chcących zwolnić oraz wyciszyć się. Możesz podążać za dynamicznymi pomysłami, zmieniając kierunek podróży w dowolnym momencie i bez obaw jechać w nieznane.

Aby udać się w swoją pierwszą podróż, musisz wynająć kamper. Niestety, w szczycie sezonu wynajem kampera bez wcześniejszej rezerwacji będzie niemalże niemożliwy. Wypożyczalnie oferują wiele opcji do wyboru, które różnią się od siebie wielkością, mocą oraz możliwościami. Jeśli szukasz kampera, którym pojedziesz na przygodę życia, postaw na doświadczoną wypożyczalnię.

plan podróży

Zasady podróży kamperem

Prowadzenie kampera wymaga ważnego prawa jazdy kat. B, jeśli mamy do czynienia z kamperem do 3,5 tony.

Co więcej, nie wszędzie da się zatrzymać – wiele zależy od regulacji prawnych w danym kraju - zasady mogą różnić się nawet, co do regionu, dlatego pamiętaj, aby przed podróżą zapoznać się z przepisami.

Zazwyczaj kampery mogą bez obaw stacjonować na leśnych parkingach, jednakże zabronione jest biwakowanie tj. rozkładanie krzesełek i innych elementów. W celu skorzystania ze wszystkich możliwości kempingu musisz udać się na teren pola kempingowego. W czasie podróży kamperem pamiętaj, aby dostosować styl jazdy i zachować ostrożność w prowadzeniu pojazdu. Kampery są większe od samochodów osobowych, zmienia się długość drogi hamowania. Zastosuj się do powyższych rad, które niewątpliwie umilą i ułatwią Ci spędzony czas w kamperze - zarówno w trasie, jak i na biwaku.

Co więcej, warto zwrócić uwagę na ograniczenia prędkości. Mogą kształtować się różnorodnie - zależnie od kraju. Dla kamperów oraz samochodów osobowych z przyczepą kempingową o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony,  prędkości dopuszczalne w Polsce kształtują  się identycznie, jak w przypadku samochodów osobowych.

Przed planowanym wyjazdem warto sprawdzić przepisy obowiązujące na drogach krajów, przez które planujemy przejazd. W Czechach w obszarze zabudowanym, kampery mogą poruszać się z prędkością 50 km/h, zaś na drogach krajowych i autostradach dozwolona prędkość wynosi 80 km/h. Dla kontrastu – na niemieckich autostradach nie obowiązują jakiekolwiek ograniczenia prędkości.

Każdy pasażer powinien być zapięty w pasy bezpieczeństwa oraz mieć dedykowane miejsce siedzące. Co więcej, dzieci powinny być przewożone w specjalnych fotelikach.

Patrząc przez pryzmat tego, ile pali kamper, warto wziąć również pod uwagę dostępność stacji benzynowych. Kontroluj odległość od stacji oraz ich ilość, aby w razie potrzeby móc swobodnie uzupełnić braki w paliwie.

Pierwsza podróż kamperem

W co zazwyczaj kamper wyposażony jest?

Kamper jako rodzaj mobilnego domu na kółkach urządzony jest na wzór tradycyjnego domu – posiada salon, aneks kuchenny, sypialnie oraz przestrzeń sanitarną. Jego wyposażenie zależne jest od typu kampera, wielkości oraz indywidualnych potrzeb właściciela.  W kamperze mamy ograniczoną przestrzeń, dlatego jest ona maksymalnie zagospodarowana.

W momencie, kiedy zdecydujesz się na wynajęcie kampera, musisz zaplanować, co wziąć ze sobą. Jeśli wybierasz się w dłuższą drogę, powinieneś zabrać ze sobą najpotrzebniejsze przedmioty użytku osobistego, nie ma sensu przeciążania kampera. Przygotuj się na każde warunki atmosferyczne, w końcu nie wiesz, gdzie dojedziesz. Kampery nie mają ciasnych przestrzeni, można swobodnie się przemieszczać, ale pamiętaj jednak, aby nie przeciążać ich zbędnymi rzeczami.

Dla ruszających w pierwszą w życiu podróż kamperem odpowiednie wyposażenie może być kluczowe, aby w wygodny sposób podróżować. Od momentu rezerwacji pojazdu do jego wydania, mamy zawsze sporo czasu, dlatego starannie zaplanuj, co weźmiesz ze sobą.

Wynajęty kamper van zapewnia duży komfort podróży. Do dyspozycji mamy rozkładane łóżka z materacami, które niewątpliwie wpływają na komfort spania, ale pamiętaj o pościeli - możesz mieć własną pościel bądź wynająć. Kuchnia wewnątrz pojazdu posiada kuchenkę gazową, dzięki czemu bez problemu przygotujesz posiłek. Unikniesz sytuacji, kiedy zabraknie dostępu do lokalnej gastronomii albo gotowych produktów. Na wyposażeniu kampera jest również zbiornik z wodą, co umożliwia korzystanie z bieżącej wody do gotowania, picia czy też mycia. Jeśli lubisz aktywny wypoczynek, kamper może posiadać bagażniki rowerowe, co pozwoli na zabranie ich w podróż. Jeśli zaplanowałeś już, co ze sobą weźmiesz, pamiętaj, aby odpowiednio postępować z wyposażeniem w czasie podróży.

Postępowanie z wyposażeniem w czasie podróży

W czasie podróży powinieneś zabezpieczyć wszystkie narażone na ruch przedmioty - należy w odpowiednie miejsca schować wszelkie przedmioty, aby uniknąć uderzenia. Co więcej, w godzinach jazdy, każde okno musi zostać zamknięte. Systemy zabezpieczeń są delikatne, więc nie używaj siły, aby ich nie uszkodzić – uniemożliwi to szczelne zamknięcie. Jeśli planujesz zostawić pojazd na kempingu, pamiętaj o zamknięciu okna dachowego.

podróżowanie kamperem

Podróżowanie kamperem – dlaczego warto?

Podróżowanie kamperem to atrakcyjna przygoda, którą zapamiętasz do końca życia. Coraz więcej osób decyduje się na taką formę spędzania urlopu – daje ona poczucie wolności oraz niezależności. Unikając komplikacji związanych z rezerwacją miejsc noclegowych, możesz postawić na spanie na dziko - gdziekolwiek zechcesz tudzież skorzystać z pola kempingowego. Czerpiąc radość z przygody, odkryjesz nowe horyzonty bez jakichkolwiek ograniczeń, dostosowując podróż do swoich indywidualnych preferencji.

Co więcej, atmosfera towarzysząca podróżowaniu kamperem jest wyjątkowa. Kontakt z innymi miłośnikami karawaningu, których spotkasz podczas wycieczki, stworzy świetne pole do dzielenia się wspólnymi pasjami. Postaw na swobodę oraz elastyczność w spędzaniu wolnego czasu i twórz niezapomniane wspomnienia, które będą towarzyszyć Ci przez całe życie!

Turystyka

Turystyka - najnowsze informacje

Rozrywka