czwartek, 19 marca 2020 12:18

68 badań na dobę. Tyle testów na koronawirusa wykonuje się w Małopolsce

Autor Mirosław Haładyj
68 badań na dobę. Tyle testów na koronawirusa wykonuje się w Małopolsce

Koronawirus w Polsce zbiera coraz większe żniwo. Rośnie liczba osób zarażonych oraz poddanych  kwarantannie. Sytuacji nie polepsza fakt, że 18 marca zamknięto największe polskie laboratorium badające próbki na obecność koronawirusa, w związku z podejrzenie zarażenia się dwóch pracowników zakładu. To spowodowało spadek liczy wykonywanych badań. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w Małopolsce.

O sytuacji w Małopolsce pisaliśmy w naszym artykule "Koronawirus w Małopolsce. Ilu w szpitalach i na kwarantannie?", w którym zamieściliśmy informację, że choć liczba hospitalizowanych zmalała o 5 osób, za to aż o 3135 (czyli 533%!) wzrosła liczba osób objętych kwarantanną i o 580 osób objętych nadzorem epidemiologicznym.

Niewątpliwie za dane o kolejnych zakażeniach odpowiedzialna jest liczba testów na obecność koronawirusa. Z pytaniem o ich liczbę w Małopolsce zwróciliśmy się do pani Rzecznik Prasowy Wojewody Małopolskiego dr Joanna Paździo. W przesłanym oświadczeniu możemy przeczytać:

Badania związane z SARS-CoV-2 wykonywane są w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II na mocy porozumienia między Małopolskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym i Dyrektorem Szpitala, zawartego za zgodą Głównego Inspektora Sanitarnego i Marszałka Województwa Małopolskiego. Na mocy tego porozumienia rozpoczęto badania właśnie w tym zakresie, przy wykorzystaniu specjalistów Szpitala JP II wspieranych przez specjalistów z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie.

W odpowiedzi na pytanie o ilość wykonywanych badań Rzecznik Wojewody Małopolskiego napisała:

Górna granica możliwości laboratorium w zakresie badań pod kątem SARS-CoV-2 (około 60 badań na dobę) została już osiągnięta. Pierwszego dnia, gdy badania zostały uruchomione (12 marca), było ich 16. Wczoraj udało się wykonać aż 68 badań. Laboranci pracują praktycznie 24 godzinę na dobę. Przy obsłudze sprzętu, dzięki wsparciu przez krakowską WSSE, pracuje wystarczająca liczba pracowników, a badania przebiegają płynnie. Ich realizację koordynuje Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny - Dyrektor WSSE w Krakowie. Żeby zwiększyć liczbę badań – dzięki zaangażowaniu Marszałka Województwa Małopolskiego – planujemy uruchomienie drugiego urządzenia diagnostycznego. Dzięki niemu liczba badań zwiększy się co najmniej dwukrotnie. Szpital rozpoczął już procedurę jego zakupu.
koronawirus najnowsze informacje

Inf.: Rzecznik Prasowy Wojewody Małopolskiego

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka