wtorek, 27 maja 2025 14:27, aktualizacja 8 godzin temu

81. rocznica lądowania gen. Okulickiego i Cichociemnych. Historyczne obchody w Wierzbnie i Karwinie

Autor Marzena Gitler
81. rocznica lądowania gen. Okulickiego i Cichociemnych.
Historyczne obchody w Wierzbnie i Karwinie

Mieszkańcy powiatu proszowickiego uczcili 81. rocznicę lądowania generała Leopolda Okulickiego oraz grupy Cichociemnych – elitarnej formacji spadochroniarzy Armii Krajowej. Wydarzenie przyciągnęło licznych mieszkańców i pasjonatów historii, którzy mieli okazję zobaczyć na własne oczy, jak wyglądały działania partyzanckie podczas II wojny światowej.

Uroczystości w Wierzbnie i Karwinie przypomniały o wydarzeniach z nocy 21 na 22 maja 1944 roku, kiedy to na placówce zrzutowej „Kos 407” w Wierzbnie wylądował gen. Okulicki wraz z pięcioma towarzyszami broni, rozpoczynając jedną z kluczowych operacji w historii polskiego podziemia niepodległościowego.

Operacja „Weller 29” – historia zrzutu

W maju 1944 roku, w ramach operacji „Weller 29”, na polach Wierzbna dokonano zrzutu sześciu Cichociemnych: gen. Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek”, por. Mariana Golarza ps. „Góral 2”, ppor. Zbigniewa Waruszyńskiego ps. „Dewajtis 2”, rtm. Krzysztofa Grodzickiego ps. „Jabłoń”, ppor. Władysława Mareckiego ps. „Żabik 2” oraz kpt. Tomasza Wierzejskiego ps. „Zgoda 2” . Zrzut odbył się z samolotu Halifax, który wystartował z bazy w Brindisi we Włoszech. Celem operacji było wzmocnienie struktur Armii Krajowej przed planowanym powstaniem powszechnym.

Gen. Okulicki, doświadczony oficer Wojska Polskiego i weteran kampanii wrześniowej, po powrocie do kraju objął funkcję zastępcy szefa sztabu Komendy Głównej AK, a w październiku 1944 roku został jej ostatnim komendantem. Jego misja miała kluczowe znaczenie dla koordynacji działań konspiracyjnych w okupowanej Polsce.

Warto wspomnieć, że gen. Okulicki jest patronem 11 MBOT, która dzień wczesniej, 24 maja w Muzeum Lotnictwa w Krakowie obchodziła swoje święto. W tym roku połączono je z przysięgą żołnierzy. Święto ustanowiono na 22 maja na pamiątkę zrzutu – wówczas jeszcze pułkownika – Okulickiego, który odbył się w nocy z 21 na 22 maja 1944 roku na lądowisku „Kos” w miejscowości Wierzbno, 24 km od Krakowa.

Ciąg dalszy pod galerią zdjęć

Obchody 81. rocznicy – pamięć i edukacja

Tegoroczne obchody, które odbyły się w niedzielę, 25 maja, rozpoczęły się o godzinie 10:00 pod pomnikiem Cichociemnych w Wierzbnie, gdzie złożono wieńce i oddano hołd poległym bohaterom. Kwiaty pod obeliskiem w Wierzbnie złożyli m. in. prezes Stowarzyszenia Wolność i Niezawisłość Obszar Południowy Małgorzata Janiec, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK Inspektoratu Maria 106 DP w Krakowie Ryszard Chećko, prezes Środowiska Żołnierzy AK Obszaru Lwowskiego im. Orląt Lwowskich w Krakowie Leszek Bernacki, dowódca 11MBOT, dyrektor Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie oraz samorządowcy i przedstawiciele lokalnych instytucji. Wydarzenie uatrakcyjniły skoki spadochronowe członków Grupy Pokazowej Skidive Beskidy z Bielska Białej oraz inscenizacja potyczki partyzanckiej w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznych: GRH Beskidy z Bielska-Białej, GRH 34. Pułk Strzelecki Gwardii z Katowic, GRH Die Walküre z Krakowa oraz GRH Die 29. Falke-Division z Kielc.

Druga część uroczystości odbyła się w pobliskim Karwinie, gdzie obok Izby Pamięci prowadzonej przez stowarzyszenie Bojowe Schrony Proszowice, zorganizowano piknik historyczny. Na uczestników czekały wystawy sprzętu wojskowego 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, ekspozycje grup rekonstrukcyjnych oraz możliwość zwiedzenia Izby Pamięci. Dodatkową atrakcją była możliwość strzelania z broni historycznej oraz degustacja lokalnych specjałów przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Karwina.

Uroczystość upamiętniająca 81. rocznicę lądowania gen. Okulickiego i Cichociemnych w Wierzbnie i Karwinie odbyła się dzięki zaangażowaniu lokalnych władz, organizacji społecznych oraz pasjonatów historii. Udało się stworzyć wydarzenie, które nie tylko oddaje hołd przeszłości, ale także edukuje młodsze pokolenia o znaczeniu działań Armii Krajowej i Cichociemnych.

Wydarzenie to przypomina, że historia nie jest jedynie zapisem przeszłości, ale żywą częścią tożsamości narodowej, którą należy pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom.

fot. 11 MBOT

Obserwuj nas w Google News

Proszowice - najnowsze informacje

Rozrywka