wtorek, 22 lipca 2025 19:38, aktualizacja 8 godzin temu

Nie żyje legenda heavy metalu. „Książę ciemności”

Autor Marzena Gitler
Nie żyje legenda heavy metalu. „Książę ciemności”

We wtorek 22 lipca w swoim domu, otoczony przez rodzinę zmarł Ozzy Osbourne. "Książę ciemności" miał 76 lat.

Pionier metalu

Ozzy Osbourne to jedna z najważniejszych postaci w historii muzyki rockowej i metalowej. Jako współzałożyciel zespołu Black Sabbath, który powstał w 1968 roku w Birmingham, na trwałe zmienił oblicze współczesnej muzyki. Grupa, którą współtworzyli Tony Iommi, Geezer Butler i Bill Ward, uznawana jest za prekursora heavy metalu – ich mroczne, ciężkie brzmienie, teksty o egzystencji, śmierci i apokalipsie oraz niespotykana wcześniej intensywność grania stworzyły zupełnie nowy gatunek.

Dla całych pokoleń muzyków – od Metalliki i Slayera po Iron Maiden, Nirvanę, a nawet polskie zespoły, takie jak Kat, TSA, Vader czy Behemoth – Black Sabbath stał się inspiracją i fundamentem twórczości. Ich estetyka, łącząca ciężkie riffy z ciemną atmosferą, wpłynęła także na rozwój rocka alternatywnego, doom metalu i gotyckiego rocka.

Wśród największych i najbardziej znanych utworów Black Sabbath, które przeszły do historii, znajdują się:

  • “Paranoid” – ikoniczny riff i hymn pokolenia lat 70.,
  • “Iron Man” – utwór z pogranicza science-fiction i apokaliptycznego rocka,
  • “War Pigs” – ostry protest przeciwko wojnie i polityce,
  • “Black Sabbath” – przerażający, powolny numer uznawany za pierwszy prawdziwy utwór heavy metalowy,
  • “Children of the Grave”, “N.I.B.” i “Sabbath Bloody Sabbath” – klasyki gatunku, które do dziś są grane przez młodych gitarzystów na całym świecie.

Charyzma i sceniczna osobowość

Ozzy Osbourne od początku kariery wyróżniał się charakterystycznym wizerunkiem scenicznym: czarne ubrania, krzyże, makijaż oczu przypominający cień nietoperza, teatralne gesty i mroczna ekspresja stworzyły z niego nie tylko wokalistę, ale i postać z rockowego mitu. Słynne stało się jego odgryzienie głowy nietoperzowi podczas koncertu – zdarzenie, które przeszło do popkultury i umocniło jego reputację „księcia ciemności”.

Osbourne był jednak nie tylko prowokatorem – jego zachowanie na scenie pełne było autentyczności, szaleństwa i szczerości, co zjednało mu miliony fanów. W jego głosie słychać było gniew, smutek i bunt – wszystko to, co definiowało ducha rocka lat 70. i 80.

Pożegnanie z fanami

5 lipca 2025 roku, podczas koncertu „Back to the Beginning” w Villa Park w Birmingham, Ozzy po raz ostatni stanął na scenie z Black Sabbath. Wydarzenie to, transmitowane na żywo na całym świecie, zgromadziło 45 000 osób (i miliony widzów online) przyniosło ponad 140 mln funtów na cele charytatywne, m.in. na walkę z chorobą Parkinsona, na którą cierpiał artysta.

Kariera solowa i ikona popkultury

Po odejściu z Black Sabbath w 1979 r. Ozzy rozpoczął błyskotliwą karierę solową, która przyniosła takie hity jak “Crazy Train”, “Mr. Crowley” czy “No More Tears”. Założył też festiwal Ozzfest, który stał się ważną platformą dla rozwoju młodej sceny metalowej. W latach 2002–2005 jego życie prywatne stało się częścią globalnego fenomenu dzięki reality show “The Osbournes” na antenie MTV, w którym widzowie poznali również jego żonę Sharon i dzieci.

Rodzina i dziedzictwo

Ozzy zostawia po sobie żonę Sharon, z którą był związany od 1982 roku, oraz pięcioro dzieci – Kelly, Jacka, Aimee, Jessicę i Louisa – oraz wnuki. Jego kariera – zarówno z Black Sabbath, jak i solowo – sprzedała setki milionów płyt na całym świecie. Jego wpływ na muzykę, scenę i kulturę popularną pozostanie niezatarty.

Obserwuj nas w Google News

Europa i świat - najnowsze informacje

Rozrywka