czwartek, 24 marca 2022 08:20

Adam Niedzielski: Od 28 marca zniesienie obowiązku zakrywania nosa i ust. Są wyjątki

Autor Katarzyna Jamróz
Adam Niedzielski: Od 28 marca zniesienie obowiązku zakrywania nosa i ust. Są wyjątki

Rząd znosi obowiązek zakrywania nowa i ust z dniem 28 marca. Wyjątkiem są podmioty lecznicze.

Podczas czwartkowej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek:

– Podjąłem decyzję o zniesieniu od 28 marca obowiązku noszenia maseczek, nie dotyczy to podmiotów leczniczych, tam nadal będzie obowiązek zakrywania twarzy. Rekomenduję jednak noszenie maseczek w miejscach dużych skupisk ludzkich.

Znika również izolacja domowa, kwarantanna dla współdomowników oraz kwarantanna graniczna. Pacjenci zidentyfikowani jako pozytywni, będą musieli sami się izolować w domu. Nakaz kwarantanny może jednak wrócić. – Będziemy prowadzili wywiady epidemiologiczne i identyfikowali zagrożenia. W momencie stwierdzenia zagrożenia rozprzestrzeniania się wirusa będziemy wprowadzali narzędzie w postaci kwarantanny – powiedział Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka. – Sytuacja epidemiologiczna w każdej chwili może się zmienić, dlatego cały czas będziemy ją monitorować – dodał.

Szef resortu zdrowia wyjaśnił, że w ostatnim czasie bardzo uważnie obserwowano, co się dzieje z nowymi przypadkami oraz jaki jest efekt powrotu dzieci do szkół i dużego napływu uchodźców. Zniesienie obowiązku nie dotyczy podmiotów leczniczych.

Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Grzegorz Juszczyk dodał

– Zespół ds. prognozowania epidemii prognozuje liczbę zakażeń i zgonów. Uwzględniając wszystkie zmiennie, takie jak powrót dzieci do szkół, ale także napływ uchodźców wojennych, u których poziom uodpornienia sięga nawet 80 proc., nie powinny powodować zdecydowanie większej liczby zakażeń. Upowszechnia się podwiarant wirusa Omicron. W Polsce ten subwariant dominuje i wynosi aż 70 proc.

Zdaniem ministra Niedzielskiego zarówno sytuacja międzynarodowa, jak prognozy są pozytywne.

– Przewidujemy, że do końca kwietnia będziemy mieli redukcję zakażeń i hospitalizacji. Cały czas wykonujemy dużą liczbę testów. Najważniejszym elementem jest jednak sytuacja w szpitalach, mimo zdecydowanie większej liczby zakażeń w 5 fali, mieliśmy maksymalnie 20 tys. hospitalizacji. Wariant Omikron okazał się mniej dolegliwy.

– powiedział.

Inf.: MZ

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka