wtorek, 5 kwietnia 2022 11:25

Adiuwant olejowy – dlaczego warto stosować?

Autor Artykuł sponsorowany
Adiuwant olejowy – dlaczego warto stosować?

Herbicydy są powszechnie stosowane do zwalczania chwastów, ale ich działanie może być ograniczone przez wiele czynników, których być może nie uwzględniłeś podczas sporządzania mieszaniny do opryskiwania. Twardość wody lub inne substancje mogą wpływać na przebieg reakcji chemicznych, zmniejszając ich skuteczność i wydajność, dlatego ważne jest stosowanie dodatków zwanych adiuwantami. Dzięki nim rośliny lepiej rosną, a środki ich ochrony skuteczniej działają.

Czym są adiuwanty?

Stosowanie adiuwantów ma na celu zwiększenie lub utrzymanie na wysokim poziomie skuteczności stosowanych produktów ochrony roślin. Droga, jaką przebywa składnik aktywny, zanim dotrze do celu, może być długa, kręta i pełna możliwości dezaktywacji lub osłabienia. Dlatego potrzebny jest na przykład adiuwant olejowy, aby nie ryzykować utraty pieniędzy z powodu słabej skuteczności herbicydu czy fungicydu!

Niektóre produkty, takie jak pestycydy i herbicydy stosowane w ochronie roślin, zawierają dodatek zwany adiuwantem. Przeznaczenie tego środka w chemii rolnej można poznać po jego zdolności do modyfikowania cieczy roboczej w celu zwiększenia jej skuteczności.

Adiuwanty są stosowane w celu poprawy skuteczności i trwałości pestycydów. Niektóre z nich aktywują je, podczas gdy inne modyfikują ich działanie, np. dokładność lub trwałość przy stosowaniu na roślinach. Adiuwanty można podzielić na dwie kategorie: te, które zwiększają ilość cieczy wiążącej się w danym miejscu (aktywujące) oraz te, które modyfikują struktury aminokwasów wewnątrz pestycydu, aby lepiej dopasować się do potrzeb użytkownika.

Dlaczego warto stosować adiuwanty?

Stosowanie adiuwantów to skuteczna strategia dla rolników, którzy zmagają się ze spadkiem plonów. Tego typu środki pozwalają na 100% wykorzystanie nawozów, co bezpośrednio przekłada się na wyższe poziomy plonów i zyski! Bez tych dodatkowych korzyści utrzymanie wydajności gospodarstwa byłoby trudne, jeśli nie niemożliwe, w czasach, gdy warunki pogodowe mogą uniemożliwić stosowanie tradycyjnych metod, takich jak opryski herbicydami lub zaoranie pola przed wysiewem nasion w celu zmniejszenia ryzyka związanego z ponownym zejściem w dół po zasianiu – produkty z adiuwantami pokonują wszystkie te przeszkody, wzmacniając swoje działanie.

Zdrowie uprawy zależy od wybranego adiuwanta, który zapewnia jej wsparcie i prowadzenie. Wybór odpowiedniego produktu do danej sytuacji wymaga wiedzy na temat danego typu lub odmiany, a także jego otoczenia. Jakiego rodzaju nawozu potrzeba, aby zapewnić wszystkie składniki odżywcze? Czynników powodujących nadmierny wzrost chwastów może być wiele. Adiuwanty należy do nich dopasować.

Trzeba je też oczywiście stosować zgodnie z przeznaczeniem – tylko wówczas będą w pełni bezpieczne. Nie można pomijać sposobów ich stosowania, ponieważ możemy sobie zaszkodzić. Środki ochrony roślin są naprawdę potrzebne i warto się ich nie bać, ale trzeba je odpowiednio stosować, by rzeczywiście działały tak, jak tego potrzebujemy.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje