Na terenie Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu odbyła się Agropromocja. Dwudniowa wystawa to największe tego typu wydarzenie w południowej Polsce.
- To wystawa o wielkiej tradycji i renomie - mówił na brefingu Dominik Pasek, dyrektor Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, a jednocześnie gospodarz XXXI Agropromocji. - Tegoroczny program jest naszym zdaniem na tyle atrakcyjny i bogaty, że z pewnością zainteresuje nie tylko rolników i firmy handlowe, ale także wszystkich gości odwiedzających wystawę.
Na terenie wystawowym można było zobaczyć blisko 300 stoisk firm i wystawców indywidualnych: właścicieli gospodarstw agroturystycznych, producentów żywności ekologicznej, twórców ludowych i pszczelarzy. Swoje stoiska mają Koła Gospodyń Wiejskich, stowarzyszenia, instytucje działające na rzecz rolnictwa oraz samorządy. Najwięcej wystawców to firmy z branży przetwórstwa rolno-spożywczego, w tym roku dopisały również firmy z branży ekologicznej i pszczelarskiej, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu produktami ekologicznymi oraz zrównoważonym rolnictwem. Dużą cześć wystawców stanowią firmy ogrodnicze oraz produkujące maszyny dla rolnictwa.
Rolnicy, którzy odwiedzili Stary Sącz mogli zapoznać się z nowościami technologicznymi dla rolnictwa, a także bogatą ofertą maszyn i środków do ochrony roślin oraz skorzystać z porad ekspertów technologii produkcji roślinnej i zwierzęcej. Wielkie zainteresowanie wzbudzała też wystawa nowoczesnych ciągników rolniczych i wystawa ras rodzimych zwierząt gospodarskich. Zwiedzający mogli spróbować wyjątkowych produktów przygotowanych z surowców pochodzących od tych ras: mięsa (jagnięciny, wieprzowiny, gęsiny) oraz serów (owczych, kozich, krowich) oraz wiele innych. W sobotę, pierwszego dnia Agropromocji odbył się pokaz pieczenia byka wraz z degustacją wołowiny i pokaz rozbioru tuszy gęsi białej kołudzkiej, a w niedzielę, po mszy świętej, którą rozpoczęto drugi dzień wydarzenie, pokaz rozbioru jagnięciny.
Na wystawie przygotowano atrakcje nie tylko dla rolników czy hodowców. Na zwiedzających czekała wystawa rolniczych maszyn retro, pokaz strzyży owiec, degustacje produktów regionalnych, kiermasze rękodzieła ludowego i kiermasz ogrodniczy. Nikt nie opuszczał go z pustymi rękami. Dla dzieci przygotowano specjalną strefę zabaw, rekreacji i konkursów. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się w niej niesamowite alpaki, bardzo często wykorzystywane do tzw. alpakoterapii, a także przejażdżki konne. Na scenie nie zabrakło pokazów i występów zespołów regionalnych. W sobotę dodatkową atrakcją był koncert zespołu Gooroleska.
Podczas Agropromocji ogłoszono wyniki wielu wojewódzkich konkursów organizowanych przez MODR – w sobotę: Agroliga, Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne, Najlepsze Gospodarstwo Agroturystyczne, Doradca Roku, Potrawy Regionalne, a w niedzielę zaplanowano rozstrzygnięcie etapu wojewódzkiego XX Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne KRUS, rozstrzygnięcie Konkursu Mistrzowie AGRO i „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów” oraz panel dyskusyjny ”Doradztwo wczoraj i dziś”.
Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego organizuje Agropromocję już od 31 lat. Wystawa ma długą tradycję i renomę, trwale wpisała się w kalendarze imprez promocyjno-handlowych w Małopolsce, gromadzi najlepsze firmy z całego regionu i od lat przyciąga tysiące zwiedzających.
Konkursy i eventy podczas Wystawy Agropromocja 2023:
1. Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne 2023r”:
I miejsce – Andrzej Przybycień
II miejsce – Bolesław Bobak
III miejsce – Aneta Pawłowska
2. Najlepsze Gospodarstwo Agroturystyczne
I miejsce: Katarzyna Wiktor, Strzyrzyce, powiat limanowski
II miejsce: Katarzyna Leśniak, Glichów, powiat myślenicki
III miejsce: Katarzyna Sułkowska, Wyskwitna, powiat nowosądecki
3 . Turystyka wiejska
I miejsce: Wiesław Sojda Stryszawa, powiat suski
II miejsce: Magdalena Żurek, Kunkowa, powiat gorlicki
III miejsce: Bartłomiej Plata, Szczawnik, powiat nowosądecki
4. Ogólnopolski Konkurs „Doradca Roku”
Laureatami tegorocznej edycji na poziomie województwa zostali:
I miejsce: Joanna Ropek - doradca Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Brzesku.
Ex aequo
II miejsce: Jolanta Zych - doradca Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Tarnowie.
II miejsce: Maciej Okrajni - doradca Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Krakowie.
III miejsce: Krystyna Stękała - doradca Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Nowym Targu.
Laureatka I miejsca Pani Joanna Ropek– została zgłoszona do II etapu konkursu na poziomie krajowym
5. KONKURS AGROLIGA
W KATEGORII „ROLNIK”
Mistrz Winnica Janowice Wiesław Chlipała, Tarnów
Wicemistrz Grzegorz Warchoł, Słomniki
Wicemistrz Wiesław i Sabina Wiktor, Woźniki
Wyróżnienie Wojciech Musiał, Racławice
W KATEGORII „FIRMA”
Mistrz „MAGI” s.c. Maria Zdebska, Agnieszka Gomułka, Trzciana
Wicemistrz Polskie Piekarnie 2 Sp. z o.o., Libusza
Wicemistrz PGA AGRO Paweł Gniewek, Książ Wielki
fot. Dariusz Bielec / Głos24
















































