czwartek, 11 lutego 2021 14:53

Protest w obronie mediów w Krakowie. Marek Sowa: "Głównym źródłem sfinansowania tego haraczu będą polskie, lokalne firmy"

Autor Marzena Gitler
Protest w obronie mediów w Krakowie. Marek Sowa: "Głównym źródłem sfinansowania tego haraczu będą polskie, lokalne firmy"

W najbliższy piątek o godzinie 17 pod Muzeum Narodowym w Krakowie odbędzie się protest przeciwko planom Prawa i Sprawiedliwości na dodatkowe opodatkowanie mediów. O tym, jak może wyglądać Polska bez wolnych mediów rozmawiamy z posłem PO Markiem Sową.

– Jesteśmy nie tyle zdziwieni, co zszokowani propozycją Prawa i Sprawiedliwości, który postanowił zaatakować niezależność mediów – mówi Marek Sowa. – Protest mediów – akcja z którą się bardzo solidaryzujemy, pokazała, jak może wyglądać Polska bez wolnych mediów – dodaje poseł.

Marek Sowa zwraca też uwagę, że podatek, czy też jak to nazywa „haracz”, zapłacą nie tylko duże koncerny medialne, ale też lokalne firmy i wydawcy. A czym jest rynek lokalny poseł Sowa wie bardzo dobrze. To stary samorządowiec. Przez szereg lat był członkiem zarządu, a następnie marszałkiem województwa małopolskiego.

– Chciałem podziękować wszystkim portalom powiatowym, gminnym, za to, że przyłączyły się wczoraj do tej akcji. To właśnie one zadają kłam rządowej narracji, że chodzi tylko i wyłącznie o tych największych z międzynarodowym kapitałem – mówi poseł Marek Sowa. – Wręcz odwrotnie. Głównym źródłem sfinansowania tego haraczu będą polskie, lokalne firmy, funkcjonujące w każdym województwie i powiecie – dodaje poseł.

Jak będzie wyglądać sytuacja bez niezależnych mediów? W kogo faktycznie najbardziej uderzy rządowy projekt dodatkowego opodatkowania mediów? Dlaczego posłowie opozycji domagają się likwidacji TVP Info? W końcu - jak wspomóc lokalne media i dołączyć do protestu w ich obronie o tym w "Rozmowach na Rękawce", których gościem jest poseł z Małopolski.

Głównym organizatorem protestów w obronie mediów jest Komitet Obrony           Demokracji. Współorganizatorzy: Akcja Europa, Fundacja Równość.org.pl,       Ogólnopolski Strajk Kobiet, Inicjatywa Polska, Młodzi Demokraci,         Nowoczesna, Partia Zieloni, Platforma Obywatelska, Unia Europejskich Demokratów, ale organizatorzy zastrzegają, że lista może się wydłużyć.

Przypominamy, że zapowiadany na piątek protest, organizowany przez KOD Małopolskie, Młodzi Demokraci Kraków, Platformę Obywatelską - Małopolska, Ogólnopolski Strajk Kobiet Kraków, Nowoczesna. Małopolskie, Inicjatywa Kraków, Akcja Europa i Inicjatywa Kraków zaplanowany jest o godz. 17 przed przed Muzeum Narodowym w Krakowie, róg al. Mickiewicza i 3 Maja. Podobne akcje zaplanowano w całym kraju.

"Mają władzę nad instytucjami i zasobami, wymuszają kontrolę nad ciałami, pozostaje tylko odciąć obywatelki i obywateli od rzetelnej informacji.
Nie możemy ulegać. Protestujmy. Promujmy dobrej jakości media małe i duże,
wspierajmy dziennikarzy i reporterów, którzy wiedzą, jakie jest zadanie czwartej władzy. Patrzymy na ręce rządzącym! Ubierzcie się ciepło, przynieście swoje paski TVP, listy do redakcji, komunikaty dla władzy!"
- zachęcają organizatorzy manifestacji w Krakowie.

Więcej o krakowskim proteście w wydarzeniu na Facebooku:

Wolne media - wolni ludzie
Mają władzę nad instytucjami i zasobami, wymuszają kontrolę nad ciałami, pozostaje tylko odciąć obywatelki i obywateli od rzetelnej informacji. Nie możemy ulegać. Protestujmy promujmy dobrej jakości media małe i duże, wspierajmy dziennikarzy i reporterów, którzy wiedzą, jakie jest zadanie czwartej…

  Demonstracje w obronie mediów odbędą się również 12 lutego w:  

  • Wadowicach - plac Jana Pawła II, godz. 16:30
  • Olkuszu - Rynek, godz. 15:00
  • Tarnowie - Rynek, godz. 18:00
Rozmowy na Rękawce

Rozmowy na Rękawce - najnowsze informacje