wtorek, 25 kwietnia 2023 08:28

Alarm na lotnisku Balice - Kraków. Cudzoziemcy próbowali ominąć kontrolę, poruszenie służb

Autor Norbert Kwiatkowski
Alarm na lotnisku Balice - Kraków. Cudzoziemcy próbowali ominąć kontrolę, poruszenie służb

Do bardzo nieodpowiedzialnego zachowania ze strony dwóch obywateli Cypru doszło w sobotę na terenie lotniska Balice - Kraków.

Według informacji przekazanych przez Straż Graniczną - w kabinie kontrolerskiej włączył się alarm, świadczący o tym, iż nastąpiło otwarcie drzwi zabezpieczających strefę Non Schengen na kierunku odlotowym.

Funkcjonariusze natychmiast potwierdził ten fakt, a następnie zabezpieczył miejsce by nie dopuścić do wejścia przez nie innych osób. Po dokonaniu sprawdzenia monitoringu ujawniono 2 obywateli Cypru odpowiedzialnych za awaryjne otwarcie drzwi. Kobieta i mężczyzna w wieku 52 lat podróżowali wspólnie do Larnaki na Cyprze. Nieodpowiedzialny cudzoziemiec poprzez użycie awaryjnego przycisku służącego do ewakuacji, próbował ominąć kontrolę i otworzył drzwi.

Mężczyzna zgodnie z prawem poniósł konsekwencje i został ukarany grzywną w drodze mandatu karnego gotówkowego w wysokości 500 PLN, w związku z naruszeniem art. 210 ust. 1 pkt. 5 A Ustawy Prawo Lotnicze. Wobec  kobiety, która weszła za Cypryjczykiem zastosowano środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia.

Co najważniejsze, dzięki szybkim działaniom nie dopuszczono do odlotu z Polski osób z pominięciem kontroli granicznej. Zaraz po zdarzeniu pracownicy Międzynarodowego Portu Lotniczego w Krakowie-Balicach dokonali zamknięcia i zabezpieczenia drzwi.

Foto: Wikipedia/Lotnisko Balice - Kraków

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje