środa, 16 sierpnia 2023 09:22

Aleja milionerów w Krakowie. "Praca, pokora, umiar zamienili na te pieniądze, się im po prostu należały"

Autor Patryk Trzaska
Aleja milionerów w Krakowie. "Praca, pokora, umiar zamienili na te pieniądze, się im po prostu należały"

"Aleja milionerów" zawitała do stolicy Małopolski. Politycy Platformy Obywatelskiej pod krakowskim pomnikiem Smoka Wawelskiego pokazywali mieszkańcom zarobki osób powiązanych z Prawem i Sprawiedliwością, do których dotarła Wirtualna Polska. – Osiem lat temu w czasie swojego exposé i podczas całej kampanii w 2015 roku Beata Szydło często powtarzała: praca, pokora, umiar. W zamyśle była to dewiza, która miała im przyświecać podczas sprawowania rządów. Bardzo szybko te słowa zamieniły się w "te pieniądze się im po prostu należały" – mówił poseł Marek Sowa.

W czerwcu Wirtualna Polska opublikowała artykuł ujawniający szereg powiązań osób zasiadających w spółkach skarbu państwa z obecną władzą. Z ustaleń dziennikarzy wynikało, że we władzach 19 takich spółek zasiadało w ostatnich latach 152 ludzi "Dobrej Zmiany" z czego aż 90 z nich zostało dzięki temu milionerami lub multimilionerami.

Po publikacji artykułu politycy Platformy Obywatelskiej ruszyli w Polskę z akcją "Aleja Milionerów". Za pomocą tekturowych podobizn osób powiązanych z obecną władzą działacze chcieli pokazać sieć powiązań systemowych, do których nie powinno dochodzić. Nie inaczej było w Krakowie, gdzie pod pomnikiem Smoka Wawelskiego pojawiły się podobizny m.in. Daniela Obajtka, Małgorzaty Sadurskiej czy Janusza Kowalskiego. – Mamy tu wszystkich największych PiS-owskich milionerów. Niektórzy są członkami, inni byłymi członkami, a niektórzy po prostu z PiS-em są powiązani. Wszyscy oni zarobili grube miliony w spółkach skarbu państwa przez ostatnie lata. Prezes Jarosław Kaczyński mówił, że do polityki nie idzie się dla pieniędzy. Chciałbym zapytać, czy to, co tu widzimy, to są małe pieniądze? Premier Szydło mówiła: umiar, pokora i skromność. Teraz możemy zobaczyć, jak to według niej wygląda. W tym samym czasie 50% Polaków nie może wyjechać na wakacje, ponieważ ich po prostu na to nie stać. Drożyzna i najwyższa od 20 lat inflacja, to wszystko trawi pieniądze Polaków. Za to ci ludzie twierdzą, że nie zarabiają dobrze – mówił poseł Aleksander Miszalski.

@glos24.pl "Aleja milionerów" zawitała do stolicy Małopolski - pokazuje sieć powiązań systemowych, do których nie powinno dochodzić. #polityka #politykapolska #pis #platformaobywatelska #krakow #informacjepolska #protest #dlaciebie #dc #tiktok #shorts ♬ Suspenseful and tense orchestra(1318015) - SoLaTiDo

– Osiem lat temu w czasie swojego exposé i podczas całej kampanii w 2015 roku Beata Szydło bardzo często powtarzała: praca, pokora, umiar. W zamyśle była to dewiza, która miała im przyświecać podczas sprawowania rządów. Bardzo szybko te słowa zamieniły się w "te pieniądze, się im po prostu należały". Tej dewizie przez osiem lat byli wierni. Te afery i złodziejstwo towarzyszy Polsce na przestrzeni ostatnich lat i dotyka i zżera życie publiczne. Ci milionerzy są również wśród nas, ponieważ ta lista jest wielce niedoskonała, a Beata Szydło w sposób szczególny zadbała o swoich – komentował poseł Marek Sowa.

Polityk przytoczył też kilka przykładów ilustrujących sieć powiązań partyjnych w spółkach skarbu państwa. Mąż Beaty Szydło – Edward, kilkadziesiąt milionów złotych z Unii Europejskiej. Nie dowiecie się tego z oświadczenia majątkowego byłej premier, ponieważ pisała ona jak kura pazurem i nikt tego nie odczyta, jednak, co więcej mają rozdzielność majątkową i dochodów Edwarda nikt nie zobaczy. Kolejny przykład to Zdzisław Filip, kolega z ławy szkolnej Beaty Szydło. Położył Tauron Wydobycie, poszedł do Tauron Nowa Energia i zarobił grube miliony złotych. Rocznie jest to około 700 tysięcy złotych, a przecież przez osiem lat jest przy żłobie. Następnie port lotniczy Kraków-Balice. To właśnie tam pracuje kolega Beaty Szydło – Radosław Włoszek. Znam go osobiście i wiele razy powtarzał, że Beata mu krzywdy nie zrobi i zawsze o niego zadba. Humanista odnalazł się w biznesie. Roczny koszt dwuosobowego zarządu to 1 400 000 złotych. Noi na koniec oligarcha wyjątkowy. Daniel Obajtek mógłby stworzyć odrębną "Aleję Milionerów". W samym zarządzie Orlenu jest trzech przedstawicieli jednej gminy. To pokazuje jak dbali o swoich – zaznaczał polityk KO.

Posłowie zapowiedzieli dalszy objazd "Alei Milionerów" po Polsce.

fot. Patryk Trzaska/Głos24

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka