czwartek, 29 lutego 2024 09:07

Badanie techniczne pojazdu w 2024 roku - sprawdź aktualne ceny i zmiany, o których powinien wiedzieć każdy kierowca

Autor Artykuł sponsorowany
Badanie techniczne pojazdu w 2024 roku - sprawdź aktualne ceny i zmiany, o których powinien wiedzieć każdy kierowca

Badanie techniczne pojazdu jest jednym z najważniejszych obowiązków każdego kierowcy. Sprawny samochód zmniejsza ryzyko kolizji i wypadków, stanowiąc gwarancję bezpiecznej jazdy. Ustawodawca regularnie wprowadza nowe zasady dotyczące przeglądu auta, co pozwala na podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach publicznych. Z artykułu dowiesz się, jakich zmian możesz spodziewać się w 2024 roku.

Na czym polega badanie techniczne pojazdu?

Badanie techniczne, czyli przegląd rejestracyjny, jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu. To właśnie wtedy samochód zostaje dopuszczony do ruchu ulicznego. Diagnosta potwierdza sprawność pojazdu na kolejne 12 miesięcy. Po tym czasie konieczne jest odnowienie uprawnień. Wielu kierowców często nazywa badanie techniczne przeglądem. W rzeczywistości przegląd samochodu opisuje nieobowiązkowe, ale zalecane przez producenta, sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. Najczęściej jego celem jest uzupełnienie płynów eksploatacyjnych oraz wymiana zużytych i najczęściej psujących się elementów pojazdu.

Podczas badania technicznego mechanicy kontrolują przede wszystkim sprawność samochodu pod kątem bezpieczeństwa oraz weryfikują przestrzeganie obowiązujących norm środowiskowych. Specjalista sprawdzi m.in. układ hamulcowy, kierowniczy oraz zawieszenia. Ważnym elementem jest także kontrola ogumienia, stanu bieżnika oraz dobór obciążenia. W ostatnich latach diagności zostali dodatkowo zobowiązani do sprawdzenia stanu amortyzacji oraz systemu eCall, czyli automatycznego wzywania pomocy w czasie wypadku. System znajdziemy w każdym samochodzie homologowanym po 2018 roku.

Badanie techniczne w 2024 – jakie zmiany czekają kierowców?

Ubezpieczenie OC to nie jest jedyny obowiązek kierowcy. Warto pamiętać o tym, że od 2022 roku za brak ważnego badania technicznego grozi mandat w wysokości od 1500 do 5000 zł. Co więcej, kierowca może stracić przy tym dowód rejestracyjny. Jedną z największych zmian planowanych na ten rok jest umożliwienie przeprowadzenia przeglądu rejestracyjnego bez fizycznego dowodu rejestracyjnego. Wszystkie potrzebne informacje są dostępne w bazie CEPiK, co powinno znacznie uprościć cały proces. W ten sposób znikną również tradycyjne „pieczątki” i papierowe potwierdzenia od diagnosty. Zostaną zastąpione elektronicznym dokumentem. W razie potrzeby kierowca samodzielnie będzie mógł wydrukować zaświadczenie ze strony mObywatel.

W następstwie planowanych zmian zniesiony zostanie obowiązek przedstawiania papierowego zaświadczenia o badaniu technicznym w wydziale komunikacji. Wśród planowanych zmian pojawia się jednocześnie wprowadzenie obowiązku dokumentacji fotograficznej. Zdjęcia mają pełnić rolę dowodu, że pojazd rzeczywiście został sprawdzony. Staną się także ważnym uzupełnieniem istniejących baz danych. Diagności zostaną zobowiązani do zrobienia zdjęcia przodu, tyłu i boków pojazdu oraz drogomierza. Ustawodawca przewiduje również ułatwienie procedury wydawania certyfikatów VPN i SSL, co znacznie poprawi funkcjonowanie zakładów diagnostycznych.

Ile kosztuje badanie techniczne w 2024?

Zmiany mogą wiązać się z podniesieniem opłat. Warto podkreślić fakt, że aktualnie obowiązująca cena wynosząca od 98 do 162 złotych - w zależności od rodzaju pojazdu - nie była waloryzowana od 2004 roku. Wyższa stawka obowiązywała w przypadku samochodów LPG. Przewiduje się, że cena zostanie podniesiona do 200 złotych, chociaż specjaliści wyceniają usługę nawet na 400-500 złotych. Do sprawy odniósł się także prezes zarządu PISKP, który zakłada dodatkową możliwość automatycznej waloryzacji kosztów przeglądu zgodnie z poziomem inflacji. Podniesienie ceny ma pozwolić na zachowanie wysokiej jakości świadczonych usług w zakładach diagnostycznych, co przyczyni się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa na drogach.

Dlaczego badanie techniczne pojazdu jest tak ważne?

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa jest największym obowiązkiem każdego kierowcy. Oprócz zachowania uwagi na drodze właściciel samochodu musi pamiętać o wykupieniu polisy od odpowiedzialności cywilnej oraz regularnego badania technicznego. Nie zapomnij o tym, że w przypadku niedopełnienia obowiązku na kierowcę może zostać nałożona kara za brak OC oraz brak przeglądu rejestracyjnego.

Badanie techniczne stanowi podstawową kontrolę najważniejszych podzespołów samochodu. W czasie diagnostyki dowiesz się, czy nie wymagają one dalszego sprawdzenia lub naprawy. W ten sposób zapewnisz sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego bezpieczeństwo.

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje

Rozrywka