poniedziałek, 3 czerwca 2019 18:28

Baszta Katowska w Bieczu przestanie skrywać tajemnice. Już niedługo!

Autor Anna Piątkowska-Borek
Baszta Katowska w Bieczu przestanie skrywać tajemnice. Już niedługo!

Archeolodzy wracają do Biecza.

Archeolodzy Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego ponownie pojawią się w Bieczu. Zamierzają odsłonić w całości Basztę Katowską i poznać jej dokładną chronologię.

Jak poinformowała Baza Archeologiczna IAUR w Bieczu, projekt pod nazwą „Baszta Katowska jako element fortyfikacji miasta Biecza – badania interdyscyplinarne” uzyskał finansowanie w kwocie 14 684,00 zł w ramach dotacji celowej na prowadzenie badań naukowych lub prac rozwojowych.

– W ramach grantu wykonane zostaną m. in.: badania C14 próbek węgla pozyskanych w trakcie zeszłorocznych badań, które umożliwią poznanie chronologii zasypiska baszty, analiza i konserwacja monet, badania nieinwazyjne Góry Zamkowej – wyliczają archeolodzy.

Kto chce odkrywać tajemnice Baszty Katowskiej?

W skład ekipy wejdą członkowie Stałej Bazy Archeologicznej oraz jedenastu studentów.

Mile widziani są także wolontariusze.

– Już teraz pragniemy wszystkich zainteresowanych zaprosić do współpracy. Każdy chętny do pomocy w odkrywaniu przeszłości Biecza jest mile widziany :) – napisali archeolodzy na Facebooku.

Opiekę merytoryczną nad wykopaliskami sprawował będzie prof. dr hab. Zbigniew Pianowski.

Czy wiesz, że...

Badania archeologiczne w Bieczu rozpoczęły się 30 lipca 2018 roku i były efektem porozumienia władz Biecza z Uniwersytetem Rzeszowskim. Badaczom udało się odsłonić relikty Baszty Katowskiej, która znajdowała się na tyłach dawnego grodu starościńskiego. Natrafiono na wnętrze baszty i mury obronne. W tym roku badania będą kontynuowane.

Więcej o wykopaliskach w Bieczu: Baszta katowska w Bieczu odkryta!

Gorlice - najnowsze informacje