Obecnie wybór baterii prysznicowej to nie tylko kwestia odpowiednich funkcji, ale także estetyki i odpowiedniego gospodarowania wodą. Poszczególne produkty różnią się wyglądem, ceną oraz sposobem montażu. W tym artykule postaramy się rzucić światło na istotne aspekty, które pomogą Ci dokonać świadomej decyzji zakupowej.
Efektywność i oszczędność
Dbanie o środowisko staje się coraz bardziej priorytetowe. Warto więc przyjrzeć się modelom, które oferują regulację ilości wody oraz jej mocy. Ta funkcjonalność pozwala dostosować te podstawowe parametry do własnych upodobań, jednocześnie redukując zużycie wody. Nowoczesna bateria prysznicowa często wyposażona jest w perlatory, które mieszają wodę z powietrzem, co daje wrażenie pełniejszego strumienia przy mniejszym zużyciu wody.
Materiał wykonania
Nie da się ukryć, że trwałość baterii prysznicowej zależy w dużej mierze od materiałów, z których została wykonana. Tu istotną rolę odgrywają stal nierdzewna czy mosiądz. Dobrym przykładem są modele pokryte kilkukrotną warstwą powłoki chromowanej, łatwe w utrzymaniu czystości. Również wykorzystanie technologii electroplating, sprawia, że produkt jest gładki i odporny na korozję, co sprzyja długoletniemu użytkowaniu.
Rodzaj baterii
Pod tym pozornie prostym punktem kryje się wiele detali. Dawniej popularne były modele wyposażone w dwa niezależne kurki pozwalające na regulacje osobno zimnej i ciepłej wody. Obecnie jednak odchodzi się od tego rozwiązania i standardem stają się baterie prysznicowe z mieszaczem umożliwiające dostęp zarówno do ciepłej, jak i zimnej wody, bez konieczności regulowania dwóch uchwytów. Mieszacze pozwalają na łatwą i szybką kontrolę temperatury oraz dostosowanie jednym ruchem ręki strumienia.
Montaż – ukryty czy widoczny?
Kolejną kwestią jest sposób montażu. Baterie prysznicowe montowane na zewnątrz ściany, tak zwane natynkowe wyróżniają się łatwością instalacji i konserwacji. Ten rodzaj montażu może być zdecydowanie bardziej oszczędny czasowo i finansowo, co sprawia, że jest atrakcyjny dla tych, którzy cenią sobie prostotę.
Z kolei modele ukryte w ścianie, czyli podtynkowe zdobywają uznanie zwolenników minimalistycznego designu. Ich montaż wymaga więcej pracy, ale rezultat to łazienka o eleganckim i schludnym wyglądzie. Elementy instalacyjne są schowane, co nie tylko nadaje przestrzeni nowoczesny charakter, ale również ułatwia utrzymanie czystości, eliminując konieczność czyszczenia niewielkich zakamarków.
Na jakiej wysokości zamontować baterię prysznicową?
W standardowych warunkach baterię prysznicową zaleca się montować na wysokości 115-130 cm od podłogi. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę różnice wzrostu użytkowników, coraz bardziej popularne stają się modele wyposażone w słuchawkę o regulowanej wysokości.
W przypadku, gdy kabina prysznicowa jest dostępna dla osób na wózkach inwalidzkich, sugeruje się umieszczenie baterii prysznicowej na niższej pozycji, np. 85 cm od podłogi, co sprawi, że korzystanie z prysznica stanie się wygodne dla osób o różnym stopniu mobilności.
Jeśli do tego planujemy instalację deszczownicy, Najlepszym rozwiązaniem jest zamocowanie jej 20-30 cm nad głową najwyższego użytkownika. Warto również rozważyć opcję deszczownicy sufitowej, gdzie wysokość montażu zależy od samego pomieszczenia.
Teraz gdy już wiesz, na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając baterię prysznicową, zobacz jakie modele w swojej ofercie proponuje sklep internetowy Łazienka Rea, gdzie znajdziesz rozwiązania dostosowane do różnych potrzeb użytkowników łazienki w Twoim domu.