czwartek, 9 lutego 2023 15:49

Bezpieczeństwo przede wszystkim – drzwi przeciwpożarowe

Autor Artykuł sponsorowany
Bezpieczeństwo przede wszystkim – drzwi przeciwpożarowe

Już na etapie prac wykończeniowych w domu, mieszkaniu czy miejscu użytku publicznego warto rozważyć zakup wyposażenia, które oprócz podstawowych funkcji, będzie także zapewniało zabezpieczenie. Mowa oczywiście o ochronie przeciwpożarowej. Częstym wyborem są drzwi przeciwpożarowe, które dzięki specjalnej konstrukcji są w stanie powstrzymać przedostawanie się dymu oraz rozprzestrzenianie ognia podczas pożaru do innych pomieszczeń. Warto postawić na bezpieczeństwo.

Stać cię na bezpieczeństwo przeciwpożarowe

W powszechnej świadomości krąży mit, że drzwi przeciwpożarowe są dużo droższe niż tradycyjne. To błędne myślenie, ponieważ bez problemu można kupić bezpieczne drzwi w cenie zbliżonej do zwykłych. Zresztą nie trzeba montować ich wszędzie, zaleca się, by takie drzwi pojawiły się w pomieszczeniach szczególnie narażonych na wybuch pożaru, np. pomiędzy kotłownią a resztą domu lub między kuchnią a korytarzem w przypadku domków jednorodzinnych.

Choć nie ma żadnego odgórnego przymusu, by decydować się na drzwi przeciwpożarowe, to warto pójść za głosem rozsądku i pomyśleć o nich zawczasu. Ujęcie ich w projekcie budynku to niewielki wysiłek, a może uratować komuś życie i dobytek! Dostępne drzwi różnią się wymiarami i poziomem ochrony, z tego też mogą wynikać różnice w cenie. Warto wybierać produkty o wyższym indeksie liczbowym (np. E 60 lub E 120), ponieważ jednocześnie zapewniają wyższą odporność przed ogniem. Nadają się do użytku w miejscach publicznych, domach jednorodzinnych i wielorodzinnych, a także w obiektach przemysłowych.

Czy drzwi przeciwpożarowe są mniej estetyczne?

„Drzwi przeciwpożarowe są nieładne”. Oto kolejny mit, z którym warto się rozprawić. Drzwi przeciwpożarowe nie odbiegają od innych pod względem estetycznym. Wciąż mogą to być elementy idealnie dopasowane do stylu wnętrza, a przy tym spełniać istotną funkcję zabezpieczającą. Bez wątpienia znajdziesz takie drzwi, jakich szukasz, bo te przeciwpożarowe mogą być metalowe, aluminiowe, ale też i drewniane.

Te ostatnie są prawdziwym bestsellerem, jeśli patrzeć na nie w takich kategoriach. Mają możliwość personalizacji, są również uniwersalne, bo większość modeli nadaje się do montażu zewnętrznego, jak i wewnątrz budynku. Rodzi się pytanie, czy estetyka naprawdę jest aż tak ważna? Najważniejsze powinno być to, że odpowiednie drzwi przeciwpożarowe pozwalają na bezpieczne wydostanie się z objętego pożarem obiektu i hamują rozprzestrzenianie się ognia oraz dymu.

Technologia - najnowsze informacje

Rozrywka