poniedziałek, 24 czerwca 2024 12:20, aktualizacja 6 miesięcy temu

Bezpieczne zakupy online dla dzieci: rola rodziców

Autor Artykuł sponsorowany
Bezpieczne zakupy online dla dzieci: rola rodziców

Bezpieczeństwo w Internecie dla dzieci to nie tylko ochrona w mediach społecznościowych. Niewłaściwe zakupy również mogą stać się sporym kłopotem. Jak zapewnić dziecku możliwość dokonywania zakupów w rozsądny sposób? Przeczytaj ten tekst i poznaj interesujące metody!

Bezpieczne dziecko w sieci – na co uważać przy zakupach?

Jak już wspomnieliśmy, niebezpieczeństwo w Internecie może czyhać nie tylko w mediach społecznościowych. Dlatego zmartwieni rodzice mogą zainteresować się zdalne przeglądanie telefonu zdalnie. Spore zagrożenie mogą stanowić też internetowe transakcje? Z czego to wynika? Poniżej podaliśmy kilka przykładów niebezpiecznych sytuacji, które mogą zaistnieć ze względu na ryzykowną transakcję:

1)      Zakupy w nieistniejącym (fałszywym) sklepie internetowym;

2)      Kradzież tożsamości;

3)      Brak szyfrowania danych – ryzyko ich utraty;

4)      Sugestia fałszywych opinii;

5)      Fałszywe aplikacje sklepów;

6)      Oszustwa.

Jak widzisz, ryzyko przejawia się nie tylko w kontekście straty pieniędzy. Chodzi również o bezpieczeństwo danych Twojego dziecka oraz Ciebie. Z tych powodów warto zwrócić szczególną uwagę na działania Twojej pociechy. Rodzice powinni zatem zawsze wiedzieć co ich dziecko kupiło w Google Play czy wszelakich innych aplikacjach.

Dzieci, zakupy i bezpieczeństwo – jak zapewnić ochronę?

Hasło „bezpieczne dziecko w sieci” może wyrażać jedno z najważniejszych zadań rodziców w dzisiejszym świecie. Jak jednak to osiągnąć? W kontekście zakupów internetowych warto zwrócić uwagę szczególnie na kilka spraw.

Pamiętaj, by często i szczerze rozmawiać ze swoimi dziećmi na temat bezpieczeństwa w Internecie. Naucz Twoje pociechy, że nie każdy sklep internetowy jest godny zaufania. Wspominaj o konsekwencjach błędów, jakimi mogą być długi czy niespłacone rachunki. Z perspektywy dorosłego wydaje się to oczywiste, jednak dla dziecka na początkowym etapie rozwoju może to być abstrakcja.

Bardzo przydatne może się też okazać wprowadzenie kontroli rodzicielskiej przy użyciu dostępnych technologii. Bardzo ciekawą propozycją jest aplikacja mSpy, która zapewni Ci wiedzę na temat między innymi:

●        wykonywanych przez Twoje dziecko telefonów,

●        pobranych aplikacji,

●        wpisania przez dziecko określonych słów kluczowych,

●        treści wiadomości mailowych ze sklepów internetowych.

To oczywiści tylko niewielki ułamek tego, co potrafi mSpy. Jak widzisz, jest to całkiem potężne narzędzie.

Jak reklamy wpływają na dzieci?

Świat zakupów przez Internet ma jeszcze jedną wadę. Wszechobecna reklama zręcznie manipuluje dziećmi, które jeszcze nie zdają sobie sprawy, że nie wszystko, co widzą jest prawdziwe. Dodatkowe zagrożenie tkwi na przykład w warunkach promocji. Wiele osób, nawet dorosłych, zupełnie pomija warunki, określone drobnym druczkiem…

Rozczarowanie w takiej sytuacji może stanowić najmniej dotkliwą konsekwencję. Częściej zdarza się jednak, że na skutek oszustwa kupujący traci dość spore pieniądze. Dlatego tym bardziej pamiętaj, by zatroszczyć się o bezpieczeństwo Twojego dziecka podczas zakupów w sieci.

Dzieci nie mają też tak bardzo rozwiniętego „hamulca bezpieczeństwa”. Większość dorosłych ludzi zdążyła się już przekonać, że nie ma nic za darmo. Młodsze pokolenie, dzięki wrodzonej ufności, nie ma czegoś takiego. W związku z tym dużo łatwiej padają ofiarą okazji i innych prób oszustwa, które dla dorosłego mogą okazać się bardzo oczywiste.

Podsumowanie

Dzieci, zakupy i bezpieczeństwo to nie jest oczywiste połączenie. Wielu rodziców wypracowało właściwe zachowanie u dzieci. Jak to osiągnąć? Bardzo ważna jest w tym zakresie edukacja i własny przykład. Pamiętaj też o kontroli rodzicielskiej, która może okazać się decydująca dla zapewnienia ochrony Twoim pociechom.

Technologia - najnowsze informacje

Rozrywka