wtorek, 26 listopada 2019 21:10

Biecz: Jak oceniacie efekt blisko 20-tysięcznej inwestycji?

Autor Anna Piątkowska-Borek
Biecz: Jak oceniacie efekt blisko 20-tysięcznej inwestycji?

W Bieczu (powiat gorlicki) zakończyły się prace renowacyjne przy pomniku bieckich harcerzy poległych w czasie I wojny światowej. Pomnik znajduje się przy Kolegiacie Bożego Ciała.

– Stan pomnika w zakresie kamieniarki był zły, bowiem budujący go piaskowiec uległ destrukcji. Rozwarstwienia oraz ubytki kamienia wymagały pilnej naprawy oraz konserwacji. Najistotniejszym elementem remontu było zatem wykonanie konserwacji i zabezpieczenia głównych kamiennych elementów pomnika oraz sterczyn, które zostały na nowo wokół niego osadzone – informuje Urząd Miejski w Bieczu.

Na remont pomnika bieckich harcerzy wydano 19 939,03 złotych. Na ten cel pozyskano dofinansowanie w wysokości 11 500 zł z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach programu „Małopolska Pamięta”.

– Biecki pomnik harcerzy jest ważnym na mapie miasta punktem martyrologii. To także miejsce-symbol, w którym odbywają się uroczystości harcerskie i patriotyczne związane z historią wojenną oraz składane są harcerskie przysięgi – podaje UM Biecz.

Jak dodają urzędnicy, pomnik zbudowany został w roku 1928 przez bieckich harcerzy i upamiętnia trzech ich kolegów poległych na frontach I wojny światowej: Tadeusza Gumińskiego, Wincentego Kosibę i Jana Sarneckiego.

– Pierwotnie miał postać drewnianego krzyża wykonanego z naturalnego pnia młodego dębu i położonej pod nim niewielkiej tablicy. Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się 31 października 1928 roku z udziałem bieckich, jasielskich i gorlickich drużyn harcerskich oraz miejscowego społeczeństwa. W roku 1957 pomnik przebudowano, nadając mu współczesny kształt – przypomina UM Biecz.

Gorlice - najnowsze informacje