czwartek, 14 listopada 2019 08:11

Biecz: Woda nadal skażona. Nie można pić, ani się kąpać

Autor Anna Piątkowska-Borek
Biecz: Woda nadal skażona. Nie można pić, ani się kąpać

Mieszkańcy Biecza (powiat gorlicki) pozostają bez wody pitnej. Ta z miejskich wodociągów nie nadaje się ani do spożycia, ani do kąpieli. Inspekcja sanitarna kilka dni temu wykryła w niej bakterie coli.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gorlicach 6 listopada wydał komunikat w sprawie braku przydatności wody do spożycia z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia w miejscowości Biecz, produkowanej przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Bieczu. Jak się okazało, przebadano pobrane 4 listopada z wodociągu próbki i stwierdzono w nich obecność bakterii grupy coli oraz zawyżoną wartość mętności.

Woda w Bieczu nie spełnia wymagań Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 7 grudnia 2017 w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

W związku z tym:
– wody z kranu nie wolno spożywać, ani używać do przygotowania posiłków,
– wodą z kranu nie można myć owoców, warzyw, naczyń kuchenny, ani robić prania
– woda nie nadaje się do kąpieli, mycia zębów, przemywania otwartych zranień,
– wodę można wykorzystywać tylko do celów sanitarnych (WC).

W takich sytuacjach producent wody jest zobowiązany do zapewnienia zastępczego źródła zaopatrzenia w wodę do spożycia.

MPGK w Bieczu wystawił zastępcze punkty dostarczenia wody pitnej przeznaczonej do spożycia. Znajdują się one w miejscach:
– ul. Parkowa (obok bloku nr. 8)
– ul. Tysiąclecia (na parkingu przy przychodni ,,Eskulap”)
– ul. Rynek (obok ,,Floriana”)
– ul. Kazimierz Wielkiego ( parking obok restauracji ,,Grodzka”)
– ul. Królowej Jadwigi (pomiędzy budynkami nr. 9 a 11).

Podjęto też działania naprawcze celem doprowadzenia jakości wody do obowiązujących wymagań.

– Zostały wdrożone procedury płukania i dezynfekcji wodociągu, dlatego przez ten czas dostarczana do odbiorców woda będzie mieć podwyższoną zawartość chloru – poinformowało Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Bieczu.

Po wyczyszczeniu sieci wodociągowej sanepid ponownie pobrał próbki wody do badań. Niestety, wyniki nie były zadowalające. Jak się okazało, woda pobrana w jednym z pięciu punktów pomiarowych nadal miała śladowe ilości bakterii coli.

MPGK w Bieczu ponownie wykonało czyszczenie wodociągu, a sanepid pobrał próbki. Wyniki mają być znane w piątek wieczorem.

– Komunikat o ponownej przydatności do użytkowania wody w zakresie przeznaczenia do spożycia zostanie ogłoszony wraz z otrzymaniem decyzji z PSSE potwierdzonej wykonanymi analizami w zakresie bezpieczeństwa baktoriologiczego – podało Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Bieczu.

Gorlice - najnowsze informacje