O polskich bobrach zrobiło się głośno w ostatnim czasie, jednak my ten temat przemilczymy. Piszemy w końcu o niezwykle inteligentnych zwierzętach, o których przed wiekami wspominał sam Arystoteles.
Największy gryzoń pochodzący z terenów Euroazji jest zwierzęciem terytorialnym. Oznacza to, że najlepiej czuje się na "swoim" terenie, gdzie nie tylko dba o bezpieczeństwo swoje i rodziny (zwykle jest to od 4 do 10 osobników), ale jednocześnie zapewnia utrzymanie odpowiedniego poziomu wody w akwenie, który służy mu jako domostwo (oczywiście budowanie tam może mieć też negatywny wpływ na gospodarkę człowieka).
Co ciekawe, bobry mają najwyższy wśród gryzoni stosunek masy mózgu do masy ciała, co przekłada się na faktyczną inteligencję. Przykładem może być niemal legendarne dbanie o swoje futro, które zapewnia im niezbędną ochronę i pozwala na przetrwanie w każdych warunkach.
Rytualną wieczorną kąpiel u tych wyjątkowych gryzoni możemy zobaczyć na nagraniu pochodzącym z facebookowego profilu Fotopułapki - Trail Cameras, którego autorem jest Adam Pieniążek:
Higiena to podstawa 🦫 🎥 Adam Pieniążek
Opublikowany przez Fotopułapki - Trail Cameras Poniedziałek, 7 października 2024
Zagrożenia z każdej strony
Bobry to zwierzęta, które nie mają łatwo. Ogromnym zagrożeniem dla nich są drapieżniki, takie jak: rysie, wilki czy nawet lisy. Dodatkowo dochodzą jeszcze pasożyty wewnętrzne (przywry i nicienie), które dostają się do organizmu tych gryzoni wraz ze spożywaną roślinnością wodną i nadwodną, powodując duże uszczerbki na ich zdrowiu.
Realnym zagrożeniem są dla nich również ludzie. W Rozporządzeniu Ministra Środowiska z 16 grudnia 2016 gatunek znalazł się dodatkowo na liście zwierząt które mogą być zastrzelone z broni myśliwskiej lub chwytane w pułapki żywołowne, a ze względu na wartość futra, są też atrakcyjnymi ofiarami dla kłusowników.
Foto: Fotopułapki - Trail Cameras/zrzut ekranu