poniedziałek, 5 grudnia 2022 14:00

Brzesko: Dziecko było tak szczęśliwe, że wtedy po raz pierwszy powiedziało „dziękuję”

Autor Katarzyna Jamróz
Brzesko: Dziecko było tak szczęśliwe, że wtedy po raz pierwszy powiedziało „dziękuję”

To jeden z najbardziej rozpoznawalnych programów społecznych w Polsce, którego głównym celem jest materialna i niematerialna pomoc rodzinom i osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Wolontariusze Szlachetnej Paczki docierają do tysięcy rodzin, dla których głód, chłód i strach o jutro to chleb powszedni. O tym, jak wygląda i przebiega organizacja Szlachetnej Paczki na terenie Brzeska, opowiedziała nam liderka rejonu - Ewa Woda.

Ogólnopolski projekt społeczny organizowany przez Stowarzyszenie Wiosna działa od 2001 r. Do Szlachetnej Paczki włączane są rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej z niezależnych od siebie przyczyn. Szlachetna Paczka dociera do biedy ukrytej, której nie zauważamy na co dzień, a która często pojawia się w rodzinie w wyniku nieszczęśliwego wypadku, choroby czy nawet trudno dostępnego i słabo skomunikowanego miejsca zamieszkania, utrudniającego podjęcie pracy.

Od soboty (12 listopada) 2022 r. przez cztery tygodnie, każdy z nas może wejść na stronę internetową Szlachetnej Paczki i wybrać rodzinę lub osobę, którą wesprze. Taką pomoc można przygotować np. wspólnie z rodziną, znajomymi czy współpracownikami. Warto wspomnieć, że pomagają nawet najmłodsi! W zespole łatwiej jest skompletować Paczkę i podzielić się z tymi, którym w życiu trudniej. W zeszłym roku, w "Weekend Cudów" pomoc trafiła do ponad 17 tys. rodzin! Mądra pomoc połączyła ponad 704 200 Polaków, a łączna wartość pomocy przekazanej w ramach Szlachetnej Paczki wyniosła prawie 70 milionów złotych. Za każdą cyferką stoją osobiste historie tych, którzy potrzebują najbardziej... O tym, jak wygląda i przebiega organizacja Szlachetnej Paczki na terenie Brzeska, opowiedziała nam liderka rejonu - Ewa Woda.

Po raz który organizuje pani Szlachetną Paczkę jako lider? Ilu osobom pomogliście do tej pory?

– Szlachetną Paczkę w Brzesku jako lider organizuję po raz drugi. Do tej pory pomogliśmy około 40 rodzinom, a w tę pomoc zaangażowało się około 24 wolontariuszy.

Kto najczęściej zgłasza się do przygotowywania paczek dla państwa podopiecznych?

– Darczyńcy. Są to osoby prywatne lub firmy i inne organizacje, które robią paczki dla wybranej przez siebie rodziny.

Fot. Ewa Woda

Jak wygląda proces pomocy konkretnej rodzinie?

– Na początku odwiedzamy rodziny, rozmawiamy z nimi, przeprowadzamy wywiad. Następnie taką rodzinę opisujemy w systemie i szukamy dla niej darczyńców. Bardzo zależy mi na tym, by było to zrobione jak najszybciej, dlatego wolontariusze na jej opisanie mają zazwyczaj około 7 dni.

Fot. Ewa Woda

Jeśli ktoś chciałby zorganizować paczkę, o czym powinien pamiętać?

– Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by zapoznać się z listą potrzeb rodziny. Taką paczkę można zorganizować w kilka osób, wtedy najlepiej przygotować listę zakupów i podzielić ją między sobą. Pamiętajmy, że najważniejsze jest spełnienie trzech głównych potrzeb rodziny. Jeśli jest to duża rzecz, jak np. pralka czy lodówka, można wtedy spróbować zorganizować zbiórkę pieniężną wśród znajomych.

Fot. Ewa Woda


Czym jest „Weekend Cudów” i kiedy przypada?

– Weekend Cudów to najfajniejszy czas! Po kilku tygodniach przeprowadzania wywiadów, tworzenia opisów i przygotowywania finału, jedziemy do rodzin, by wręczyć im paczki. W tym roku przypada on 10 i 11 grudnia.

Jakimi cechami powinien charakteryzować się wolontariusz, który zgłasza się do pomocy?

Wolontariusz, który chce dołączyć do Szlachetnej Paczki powinien być bardzo empatyczny, spokojny i wyrozumiały. Należy pamiętać o tym, że jest to naprawdę ogromny wysiłek nie tylko fizyczny, ale i psychiczny.

Fot. Ewa Woda


Czy na przestrzeni lat zapadła w pani pamięci jakaś szczególna sytuacja, która wydarzyła się w trakcie finału akcji?

– Rok temu pomagaliśmy rodzinie, która miała niepełnosprawne dziecko. Gdy przyjechaliśmy do niej by wręczyć paczkę, dziecko było tak szczęśliwe, że wtedy po raz pierwszy powiedziało „dziękuję”! Jego ojciec był tak wdzięczny, że postanowił wyrzeźbić dla darczyńcy szopkę w drewnie. Ze względu na to, że mężczyzna nie posiadał specjalnych narzędzi, do tego celu posłużyły mu noże kuchenne... To było naprawdę niesamowite doświadczenie!

Co daje pani pomaganie?

– Pomaganie to cudowna rzecz! Daje mi wiele radości i satysfakcji, że coś dobrego jestem w stanie zrobić dla ludzi, którzy tej pomocy naprawdę potrzebują.

Fot. Ewa Woda/archiwum prywatne

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje

Rozrywka