środa, 1 grudnia 2021 10:46

„Byłem grzeczny, pomimo gorszych dni”. Listy seniorów z Borzęcina wzruszają skromnością. O czym marzą podopieczni DPS-u?

Autor Mirosław Haładyj
„Byłem grzeczny, pomimo gorszych dni”. Listy seniorów z Borzęcina wzruszają skromnością. O czym marzą podopieczni DPS-u?

42 podopiecznych Regionalnego Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej w Borzęcinie napisało listy w ramach akcji "Święty Mikołaj dla Seniora". O mikołajkowych marzeniach opowiedziała nam dyrektor placówki  Ewa Gładysz-Kulka.

Od 2018 roku organizatorzy akcji "Święty Mikołaj dla Seniora" zapraszają do włączenia się w inicjatywę domy pomocy społecznej i placówki opieki. Pracownicy zachęcają swoich podopiecznych do pisania listów z marzeniami, a te poprzez stronę internetową trafiają do Świętych Mikołajów, czyli ludzi o wielkich sercach, którzy zechcą prośby spełnić.

– Chociaż wiemy, że często podarki są dla Seniorów spełnieniem wielu ich podstawowych potrzeb, to wierzymy, że prawdziwym prezentem, realizowanym w ramach akcji są łzy wzruszenia, pokonywanie samotności, budowanie relacji i dostrzeżenie drugiego człowieka

– przekonują organizatorzy i dodają:

– Nie mamy wątpliwości, że to właśnie te prezenty tworzą magię świąt... nie tylko dla Seniorów, ale także dla każdego Świętego Mikołaja, który wybrał list.

W tym roku Regionalne Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej w Borzęcinie pierwszy raz wzięło udział w mikołajkowej akcji. Listy napisało aż 42 podopiecznych.

Pisanie listu do św. Mikołaja/Fot.: RCRiPS w Borzęcinie
Pisanie listu do św. Mikołaja/Fot.: RCRiPS w Borzęcinie

O marzeniach seniorów opowiadała nam dyrektor placówki Ewa Gładysz-Kulka.

Państwa placówka w tym roku wzięła udział w organizowanej od 2018 r. ogólnopolskiej akcji Św. Mikołaj dla Seniora. Skąd ten pomysł?

– W tym roku po raz pierwszy nasz dom bierze udział w fantastycznej inicjatywie „Święty Mikołaj dla Seniora”. Pomysł i chęć udziału w tej akcji zrodził się w ubiegłym roku, kiedy media na szerszą skalę informowały i relacjonowały finał akcji – wręczanie prezentów podopiecznym placówek opieki długoterminowej. Wówczas zapragnęliśmy, by mieszkańcy naszego domu także mogli wziąć udział w tym projekcie.

Ilu podopiecznych zdecydowało się napisać list?

– Ze względu na wiek do akcji „Święty Mikołaj dla Seniora” zakwalifikowały się 42 osoby. Dla pozostałych, czyli młodszych podopiecznych, prezenty świąteczne dostarczą po prostu inni Mikołajowie – na swoją rękę poszukujemy darczyńców i osób chętnych do pomocy. Przed nami jeszcze odwiedzenie mikołajowego magazynu i przygotowanie paczek.

Seniorzy podczas wspólnego przygotowywania sałatki/Fot.: RCRiPS w Borzęcinie
Seniorzy podczas wspólnego przygotowywania sałatki/Fot.: RCRiPS w Borzęcinie

Jakie prośby przeważały?

– Wygodne pantofle, ciepła piżama, ulubiona kawa, łakocie, zegarek, kosmetyki… O to w listach do świętego Mikołaja prosili seniorzy. W większości prośby seniorów były skromne, choć jeden z podopiecznych poprosił o audiobooka, ponieważ jest miłośnikiem literatury, kocha czytać, niestety pogarszający się wzrok jest przeszkodą, by mógł pielęgnować swoją wielką pasję.

Listy seniorów potrafią wzruszyć. Czy, czytając wiadomości od podopiecznych, znalazło się coś, co Państwa poruszyło?

– To fakt. Patrząc ile serca podopieczni wkładali w pisanie listów, niejednokrotnie w oku zakręciła się łza, a na twarzy pojawiał się uśmiech. Pan Józef w liście do Św. Mikołaja zaznaczył na wstępie: „wszyscy mnie tu lubią i mówią do mnie Józuś”, kontynuując o jakie prosi upominki. Kolejny Pan też na wstępie listu przyznaje: „byłem grzeczny, pomimo gorszych dni”, tłumacząc swój nałóg nikotynowy i prosząc Mikołaja o „papieroski”. Znając potrzeby naszych mieszkańców, najbardziej poruszył nas fakt, że ich prośby ograniczały się
do drobnych upominków.

Prezenty trafiły do placówek pod koniec listopada, na kiedy przewidziano przekazanie upominków?

– Tradycyjnie, 6 grudnia.

Wspólne pisanie listów/Fot.: RCRiPS w Borzęcinie
Wspólne pisanie listów/Fot.: RCRiPS w Borzęcinie

Jak będzie wyglądało wręczanie prezentów?

– 6 grudnia nasz dom odwiedzi Święty Mikołaj i wraz z pomocnikami uroczyście obdaruje prezentami wszystkich podopiecznych.

Listy seniorów znikały ze strony akcji w mgnieniu oka. Jeśli Mikołaj się spóźnił, jak jeszcze będzie można pomóc podopiecznym przed świętami?

– Cała akcja jest perfekcyjnie zorganizowana, Mikołaj na pewno przybędzie na czas, ale, pragnąc jeszcze bardziej poczuć magię świąt, zachęcamy do przesyłania kartek i listów z życzeniami – takich tradycyjnych, pocztą - mieszkańcy na pewno będą wzruszeni… Wszelkiego rodzaju ozdoby świąteczne, dekoracje, stroiki, choinki, światełka będą bardzo mile widziane.

A mówiąc o pomocy, nie tylko od święta, co można zrobić dla państwa podopiecznych?

– Nasi podopieczni chętnie uczestniczą w zajęciach terapeutycznych - podarowanie nam materiałów i sprzętu do prac stolarskich i zajęć plastycznych, gier rozwijających zdolności manualne (sensoryczne) będzie dla nas dodatkowym, cennym wsparciem. Istnieje także możliwość przekazania darowizny pieniężnej na rzecz naszego domu, bądź inny cel szczegółowy związany z działalnością DPS.

Seniorzy nad wodą//Fot.: RCRiPS w Borzęcinie
Seniorzy nad wodą//Fot.: RCRiPS w Borzęcinie

Dlaczego warto pomagać starszym?

– Z całą pewnością pomaganie innym sprawia, że sami czujemy się lepiej. Co więcej, okazywana pomoc i wsparcie zbliża ludzi do siebie, można powiedzieć, że jest to swego rodzaju forma kontaktu, bycia z drugim człowiekiem. Nawet drobne gesty, miłe słowo, wyrazy zwykłej empatii mają wielką moc. Dlaczego warto pomagać? Warto pomagać innym, by dać im radość, uśmiech, czasem przywrócić wiarę w człowieka, napełnić nadzieją. W końcu, by rozwiązywać ich konkretne, niekiedy życiowe kłopoty. Pomaganie jest źródłem ogromnej satysfakcji i wyzwala w nas potężne pokłady pozytywnej energii. Pomaganie sprawia, że stajemy się szczęśliwszymi ludźmi, bo „Najlepszym sposobem na uszczęśliwienie samego siebie jest uszczęśliwić drugiego człowieka” – Seneka. Warto pamiętać, że dobro wraca!

Proszę coś więcej opowiedzieć o Regionalnym Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej.

– Palcówka jest Domem Pomocy Społecznej, który rozpoczął swoją działalność w marcu 2017 roku. Zapewnia całodobową opiekę oraz zaspokaja niezbędne potrzeby swoich mieszkańców wymagających stałej pomocy w codziennym funkcjonowaniu. W naszym Domu są miejsca dla osób w podeszłym wieku oraz niepełnosprawnych fizycznie. Dysponujemy pokojami 2 i 3 osobowymi z telewizorem i łazienką. Posiadamy dobrze wyposażoną i prężnie rozwijającą się rehabilitację. Oprócz zajęć fizjoterapeutycznych zapewnianych przez nasz Ośrodek prowadzimy  także współpracę z firmami, które oferują naszym mieszkańcom rehabilitację refundowaną przez NFZ. Na terenie budynku znajdują się 2 sale terapii zajęciowej.
W jednej z nich powstają głównie prace stolarskie, a w drugiej można miło spędzić czas w towarzystwie współmieszkańców przy dobrej kawie i herbacie. Dominują tu głównie zajęcia manualne, prace plastyczne oraz rękodzieło. Latem chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu w ogrodowej altanie. W trudnych momentach nasi mieszkańcy mogą liczyć na rozmowę i wsparcie ze strony psychologa. Okresowo organizowane są grupowe zajęcia tematyczne. Staramy się zapewnić naszym mieszkańcom wiele atrakcji. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się wszelkiego rodzaju wycieczki. Ponadto uroczyście świętujemy urodziny pensjonariuszy przy muzyce na żywo oraz poczęstunku. W sezonie letnim odskocznią od codzienności są grille i zajęcia sportowe na świeżym powietrzu. Dbamy również o strefę duchową naszych mieszkańców, zapewniając dostęp do kaplicy na terenie naszego domu oraz kontakt z kapelanem. Zachęcamy do odwiedzenia naszego profilu w mediach społecznościowych. Przekazujemy dane adresowe naszego domu:

Regionalne Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej
32-825 Borzęcin 591
oraz nr konta bankowego na które można wpłacać darowizny:
49 8591 0007 0100 0000 6350 0006

Zajęcia z rehabilitacji/Fot.: RCRiPS w Borzęcinie
Zajęcia z rehabilitacji/Fot.: RCRiPS w Borzęcinie

Życzenia dyrektor Ewy Gładysz-Kulki

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia chcielibyśmy życzyć wszystkim nadziei, własnego skrawka nieba, zadumy nad płomieniem świecy,  pogodnych świąt zimowych, odpoczynku, zwolnienia oddechu, nabrania dystansu do tego, co wokół, chwil roziskrzonych kolędą, śmiechem
i wspomnieniami, a przede wszystkim spędzonych z najbliższymi.

Wesołych Świąt!

Dyrektor Regionalnego Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej w Borzęcinie Ewa Gładysz-Kulka

Fot.: RCRiPS w Borzęcinie

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje