niedziela, 10 lipca 2022 12:22

Cianowice. W towarzystwie Pierwszej Damy strażniczki tradycji świętowały 85-lecie działalności

Autor Mirosław Haładyj
Cianowice. W towarzystwie Pierwszej Damy strażniczki tradycji świętowały 85-lecie działalności

Koła Gospodyń Wiejskich: w samej tylko Małopolsce jest ich blisko 900. Zrzeszają kobiety, które za cel stawiają sobie działanie na rzecz lokalnej społeczności i utrwalanie tradycji. Wśród tych o długiej i pięknej historii jest Koło Gospodyń Wiejskich w Cianowicach w gminie Skała. W uroczystości z okazji jubileuszu 85 lat działalności Koła uczestniczyli: pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, poseł Elżbieta Duda, wojewoda małopolski Łukasz Kmita i wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.

- Przywykliśmy kojarzyć Koła Gospodyń Wiejskich z kultywowaniem folkloru i krzewieniem kultury i tradycji. I z pewnością jest to jedno z najbarwniejszych obliczy, jakie Koła nam ukazują. Warto jednak pamiętać, że Koła to także osoby, które dbają o integrację społeczną, pomagają rodzinom wiejskim czy chociażby angażują się w rozwój przedsiębiorczości kobiet. Niosą wsparcie wszędzie tam, gdzie jest ono potrzebne

– mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Koło Gospodyń Wiejskich w Cianowicach może poszczycić się 85-leciem swojej działalności. Wspólne świętowanie uświetniły swoją obecnością kolejne pokolenia kobiet, które z dumą niosą tradycję i historię o swoim regionie. Wspierały je zaprzyjaźnione Koła Gospodyń Wiejskich z okolicznych miejscowości. Nie zabrakło także występów muzycznych Orkiestry Dętej z Cianowic oraz zespołu Zieleńczanie. Patronat nad obchodami objęła małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

Warto pamiętać, że w historię kultywowaną przez panie z kół gospodyń wiejskich wpisana jest szczególna troska o podtrzymywanie tradycji religijnych. To właśnie w kościele Matki Bożej Różańcowej w Smardzowicach dziękowano dziś za opiekę, prosząc o potrzebne łaski na dalsze lata działalności.

- Dzisiaj Koło Gospodyń Wiejskich w Cianowicach działa z pewnością nieco inaczej niż to, które powstało tutaj jako kolebka dzisiejszej organizacji. Umocnione wspólnymi doświadczeniami, pozostaje wierne miłości do swej małej Ojczyzny. Bo chociaż zmieniają się okoliczności, strażniczki tradycji pozostają na swoim posterunku, z sercem opowiadając historię tej ziemi. Na kolejne lata pracy życzę Paniom nieustającej siły i pogody ducha

– dodaje wojewoda Łukasz Kmita.

Inf. i foto: MUW

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje