środa, 20 stycznia 2021 12:00

Co to jest OC mieszkania lub domu? Kiedy taka polisa się przyda?

Autor Artykuł zewnętrzny
Co to jest OC mieszkania lub domu? Kiedy taka polisa się przyda?

Ubezpieczenie domu i majątku możesz uzupełnić o polisę OC. Co obejmuje OC w życiu prywatnym i czy warto inwestować w dodatkową ochronę w takiej formie?

Wyobraź sobie sytuację, w której twoje mieszkanie jest doszczętnie zalane, a wraz z nim również lokale poniżej. Koszty remontów mieszkań sąsiadów mogą wynieść kilkanaście, a w skrajnych przypadkach nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. To jest właśnie przykład sytuacji, w której OC mieszkania zdejmie z twoich barków spory ciężar.

Jak działa ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym?

OC kojarzy się głównie z obowiązkowym ubezpieczeniem samochodu. OC mieszkania działa bardzo podobnie – jeśli niechcący wyrządzisz krzywdę innej osobie, OC dla domu uchroni cię przed kosztami usunięcia szkody. Musisz wiedzieć, że standardowe ubezpieczenie mieszkania obejmuje ochroną wyłącznie twój lokal i majątek.

Jeśli przez nieuwagę wyrządzisz szkodę w mieszkaniu sąsiada, podstawowe ubezpieczenie nie pokryje kosztów remontu u niego. Co więcej, kiedy sąsiad zgłosił szkodę do swojego ubezpieczyciela, on otrzyma odszkodowanie, jednak ty otrzymasz regres. Na jego podstawie ubezpieczyciel twojego sąsiada wystąpi do ciebie o zwrot w kwocie odszkodowania, które wypłacił sąsiadowi. Chyba że masz OC mieszkania, wówczas wystarczy, że podasz numer polisy. Roszczenia regresowe pokryje za ciebie firma, w której wykupiłeś swoje OC.

W jakich sytuacjach przydaje się OC mieszkania?

Jeśli sądzisz, że takie ubezpieczenie potrzebne jest wyłącznie osobom, które posiadają mieszkanie w bloku, mylisz się. OC domu może mieć bardzo szeroki zakres ochrony i tak naprawdę nie dotyczy tylko sytuacji, które zdarzają się w domu. Takie ubezpieczenie pokrywa również szkody, które niechcący wyrządziłeś podczas spaceru lub wycieczki rowerowej.

OC w życiu prywatnym powinno zainteresować rodziców i posiadaczy zwierząt domowych. Zdarza się, że dopilnujemy naszych milusińskich, jednak są też sytuacje, w których nie ma szans na szybką reakcję. Wybita szyba lub samochód zarysowany dziecięcym rowerkiem czy hulajnogą generują spory koszt. Wybierając OC, zwróć uwagę na takie, które będzie obejmowało wszystkich członków rodziny. Wówczas koszt związany z likwidacją szkód wyrządzonych przez dzieci i zwierzaki pokryje ubezpieczyciel.

Ile kosztuje OC mieszkania lub domu?

OC możesz wykupić wraz z podstawowym ubezpieczeniem nieruchomości i majątku ruchomego. Polisy w pakietach z reguły są tańsze, niż gdy wykupujemy je na osobnych umowach, dlatego warto, abyś przemyślał takie rozwiązanie. Z drugiej strony ubezpieczenie OC domu nie jest specjalnie drogie – sprawdź ceny u wybranego ubezpieczyciela, np. Nationale-Nederlanden. Biorąc pod uwagę fakt, że ochrona może być bardzo szeroka, to zdecydowanie warto w nią zainwestować. Szczególnie że polisa przypisana jest do nieruchomości, zatem nie ma znaczenia, który z domowników wyrządzi szkodę.

OC możesz wykupić w dowolnej chwili. Nie musisz w tym celu nawet wychodzić z domu. Firmy ubezpieczeniowe oferują obecnie bardzo szeroką ofertę ubezpieczeń dostępnych online.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje