środa, 18 września 2024 07:09

Co warto wiedzieć na temat służebności drogi?

Autor Artykuł sponsorowany
Co warto wiedzieć na temat służebności drogi?

Wielu właścicieli nieruchomości prędzej czy później spotka się z zagadnieniem służebności drogi. Ze względu na to, że nie każdy może być zorientowany w tej sprawie, warto zawczasu zapoznać się z najważniejszymi informacjami, aby później nie mieć wątpliwości, co należy zrobić, jeżeli konieczne będzie ustanowienie służebności drogi koniecznej.

  1. Co to jest służebność drogi publicznej?
  2. Jak wygląda ustanowienie służebności drogi koniecznej?
  3. Zabezpieczenie finansowe do momentu uregulowania służebności

W związku z tym przygotowaliśmy poradnik, w którym wyjaśniamy, czym jest służebność drogi, jak wygląda proces jej ustanowienia oraz na czym polega hipoteka przymusowa.

Co to jest służebność drogi publicznej?

Prawo związane ze służebnością drogi koniecznej daje właścicielowi nieruchomości dostęp do niej w sytuacji, gdy do nieruchomości nie prowadzi żadna droga publiczna. W takiej sytuacji można ustanowić przejazd przez działki sąsiadujące. To sprawia, że rozwiązanie jest często wykorzystywane wtedy, gdy dostęp do drogi publicznej nie jest możliwy, co może wynikać z problemowego położenia nieruchomości. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, właściciel takiej nieruchomości może domagać się służebności drogi od właścicieli sąsiednich działek.

Jak wygląda ustanowienie służebności drogi koniecznej?

Proces ten może przebiegać na dwa sposoby: polubowny oraz sądowy. Proces polubowny obejmuje negocjacje, dzięki którym właściciel nieruchomości może dogadać się z właścicielem działki. Druga opcja to proces sądowy, co jednak nierzadko trwa nawet kilka lat. Niezbędne jest wówczas staranne przygotowanie wniosku wraz z niezbędnymi dokumentami, czego przykładem są mapa ewidencyjna działki i wypis z ewidencji gruntów.

Warto jednak pamiętać, że druga strona może być wówczas zainteresowana wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej. W praktyce właściciel nieruchomości obciążonej służebnością wynikającą z tego, że ma miejsce ustanowienie drogi koniecznej może dochodzić wynagrodzenia. Jego wysokość zależy od takich czynników jak wartość działki oraz liczba użytkowników korzystających z drogi.

Zabezpieczenie finansowe do momentu uregulowania służebności

W tego typu sprawach często pojawia się również hipoteka przymusowa. W przypadku braku dostępu do drogi publicznej może ona zostać nałożona na właściciela nieruchomości obciążonej, co zazwyczaj skraca czas, w jakim przeprowadzenie drogi koniecznej nastąpi. Jest to zabezpieczenie dla właściciela nieruchomości władnącej, ponieważ dzięki temu jego roszczenia są odpowiednio zabezpieczone. To pokazuje, że służebność gruntowa to skomplikowane zagadnienie, dlatego zawsze należy skonsultować je z prawnikiem, który doskonale wie, na czym polega służebność drogi i ma doświadczenie w prowadzeniu takich spraw.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka