piątek, 19 listopada 2021 14:27

Co warto wiedzieć o smart building?

Autor Artykuł sponsorowany
Co warto wiedzieć o smart building?

Smart building to innowacyjna technologia, która pozwala na zwiększenie oszczędności energii elektrycznej oraz poprawia automatyzację wielu procesów w ramach określonego budynku. Może dotyczyć zarówno pomieszczeń firmy, jak i bloku mieszkalnego. Co warto wiedzieć na ten temat? Podpowiadamy.

Czym jest smart building?

Smart building to po prostu inteligentny budynek, który jest sterowany przez odpowiednie algorytmy do których podłączone są wszystkie niezbędne do funkcjonowania systemy. W ten sposób centralny komputer może sterować oświetleniem, doprowadzać zasilanie do miejsc w których pracują ludzie oraz monitorować to gdzie znajdują się wolne miejsca parkingowe, pusta przestrzeń biurowa albo wolne sale konferencyjne. Do miejsc w których w danym momencie nie ma potrzeby doprowadzać zasilania lub uruchamiać klimatyzacji mogą zostać po prostu wyłączone. W dłuższej perspektywie czasu generuje to ogromne oszczędności, a co za tym idzie jest to ukłon w stronę ekologii i rozwiązań przyjaznym środowisku naturalnemu.

Smart building to także bezpieczeństwo. Pracownicy mogą zostać wyposażeni w karty dostępowe, a administrator w łatwy sposób może przydzielać im uprawnienia dostępu do konkretnych pomieszczeń. To samo dotyczy sytuacji w której w firmie pojawiają się goście lub potencjalni kontrahenci. Mogą oni w swobodny sposób korzystać z możliwości jakie oferuje biuro, a wszystko odbywa się automatycznie i bez zbędnych przestojów.

Skąd wzięła się idea smart building?

Jak potocznie się mówi – potrzeba jest matką wynalazków. W tym przypadku musiało być podobnie. To właśnie potrzeba zwiększenia komfortu pracowników w firmie oraz konieczność redukcji kosztów wpłynęła na stworzenie całej, skomplikowanej idei stojącej za smart building. Warto zauważyć, że ten pomysł nieustannie się rozwija i pojawia się coraz więcej rozwiązań, które w dużo większym stopniu pozwalają na automatyzację.

Należy też zauważyć, że w dobie pandemii wielu pracowników przeszło na stałe na pracę zdalną. W takim przypadku wielkie biurowce stoją częściowo po prostu puste. Również praca hybrydowa, a więc wyjazdy służbowe powodują, że niektóre przestrzenie biurowe są niewykorzystywane. Smart building daje pełen wgląd w takie informacje. Dzięki czemu można nieużywaną przestrzeń wynająć innej firmie lub rozszerzyć zakres usług proponując wykorzystanie na przykład sal konferencyjnych dla zewnętrznych podmiotów.

Więcej informacji na temat smart building można przeczytać także na stronie https://www.netia.pl/pl/srednie-i-duze-firmy/produkty/iot/netia-smart-building/

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje