poniedziałek, 12 września 2022 11:48

Co zrobić, kiedy doszło do zalania laptopa?

Autor Artykuł sponsorowany
Co zrobić, kiedy doszło do zalania laptopa?

Na samą myśl o tym, że nasz laptop mógłby zostać zalany, dostajemy gęsiej skórki. Jest to o tyle groźne, że ewentualny kontakt naszego dysku twardego znajdującego się w laptopie, czy nawet innego nośnika danych z wodą, lub inną cieczą może doprowadzić do sytuacji tragicznej.

Na samą myśl o tym, że nasz laptop mógłby zostać zalany, dostajemy gęsiej skórki. Jest to o tyle groźne, że ewentualny kontakt naszego dysku twardego znajdującego się w laptopie, czy nawet innego nośnika danych z wodą, lub inną cieczą może doprowadzić do sytuacji tragicznej. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że w ten sposób możemy utracić cenne dla nas pliki znajdujące się na komputerze. Jednak kiedy doszło do zalania laptopa, warto podjąć próbę, która może doprowadzić do odzyskania części lub całości zgromadzonych plików na nośniku danych. Istotne jest jednak szybkie działanie. Jak należy postąpić, kiedy nasz laptop został zalany? Czy odzyskiwanie danych będzie w ogóle możliwe? Jak zabezpieczyć laptop, zanim dostarczymy go do serwisu? Na te oraz inne pytania znajdziecie odpowiedź w dalszej części naszego tekstu.

Kilka słów na temat usterki laptopa

Wspomnieliśmy już o tym, że kontakt dysku twardego laptopa z cieczą może doprowadzić do sytuacji, w której odzyskiwanie danych okaże się konieczne. Jednak od razu musimy zdawać sobie sprawę, że proces ten wcale nie oznacza owocnego działania. Oczywiście również istotne jest to, jaki mamy dokładnie rodzaj nośnika, do jakiego rodzaju uszkodzenia doszło oraz istotna jest także ilość informacji, którą koniecznie będziemy musieli przetworzyć, by doszło do uzyskania jej czytelnej formy. Odzyskiwanie danych może okazać się owocne, jeżeli zareagujemy szybko. Naturalnie w sytuacji, kiedy doszło do zalania naszego laptopa, od razu należy go odłączyć zasilanie, zabrać największą ilość ciecze, na tyle ile to możliwe, a także odwrócić go rozłożonego do góry nogami. Jednakowoż warto wiedzieć również o tym, że odzyskiwanie danych może okazać się nawet możliwe w sytuacji, kiedy nasz nośnik danych miał długotrwały kontakt z wodą, czy nawet doszło do poważnych uszkodzeń fizycznych, czyli takich, które powstały np. na skutek uderzenia lub w jakimś stopniu zniszczenia naszego urządzenia.

Jak należy postąpić, kiedy doszło do zalania laptopa?

Niestety, ale nieumiejętne postępowanie może doprowadzić do możliwie dużych zniszczeń dysków, które miały kontakt z wodą. Błędnie często osuszamy nośnik, przez co powodujemy wytrącanie się substancji chemicznych zawartych w wodzie. Tego typu rozwiązania mogą powodować przyspieszoną korozję. Dlatego też, by usprawnić cały proces i jednocześnie uniknąć ewentualnych błędów, kiedy doszło do zalania naszego laptopa, lub nośnik danych miał długotrwały kontakt cieczą, od razu powinniśmy możliwie jak najszybciej dostarczyć naszego laptopa do serwisu lub kliniki odzyskiwania danych. Nie należy podejmować samodzielnie prób osuszania naszego laptopa. Nie warto zatem korzystać z suszarki itd. Niewłaściwie przeprowadzone działania z naszej strony mogą doprowadzić do trwałych usterek, a tym samym naprawę laptopa nie będzie możliwe. Oczywiście oznacza to również, że odzyskiwanie danych może odbyć się bez powodzenia. Powinniśmy pamiętać, że czas będzie odgrywał tutaj rolę kluczową.

Czy odzyskiwanie danych zawsze się udaje?

Przede wszystkim powinniśmy usystematyzować ten temat i wspomnieć, że odzyskiwanie danych jest niezwykle trudnym procesem. Szacuje się, że w najbardziej dopracowany w laboratoriach  na całym świecie, gdzie pracują prawdziwi specjaliści, odzyskiwanie danych wynosi około 75% powodzenia całych procesów. Oczywiście możliwe jest uzyskanie dostępu do zapisanych informacji na uszkodzonym nośniku, ale wymaga to ogromnej wiedzy, doświadczenia oraz profesjonalnego zaplecza. Bezwzględnie nie należy również podejmować samodzielnych lub w tym zakresie. Zalany laptop nie powinien być więc przez nas uruchamiany, gdyż możemy doprowadzić do zwarcia, a także trwałej utraty informacji.

Zalany laptop – czego nie należy robić?

Kiedy nasz laptop miał kontakt z cieczą, nie powinniśmy go próbować podłączyć do nośnika zasilania lub komputera. Jeżeli tak postąpilibyśmy, możemy spowodować dodatkowe problemy dotyczące spalenia elektroniki naszego dysku, czy nawet całkowitego zniszczenia nośnika. Nie powinniśmy również uruchamiać laptopa i na własną rękę próbować odzyskać dostęp do utraconych plików. Również nie należy zwlekać z odwiedzeniem serwisu. Osuszenie laptopa na własną rękę, czy dopuszczenie do jego samoistnego wyschnięcia może doprowadzić do bezpowrotnej utraty plików. Zalany laptop będzie również wymagał gruntownego i szybkiego czyszczenia, które powinna odbywać się w warunkach sterylnych, dlatego również należy wybrać konkretny serwis. Oczywiście utrata danych wzrasta wraz z rodzajem cieczy, która została wylana na naszego laptopa. Łatwiej będzie przeprowadzić odzyskiwanie danych na laptopie, który miał kontakt z wodą niż na takim, który został wylany kubek słodkiej kawy.

Technologia - najnowsze informacje