wtorek, 13 września 2022 15:21

Mogilany. Coraz bliżej budowy kładki dla pieszych na Zakopiance. Kiedy powstanie?

Autor Marzena Gitler
Mogilany. Coraz bliżej budowy kładki dla pieszych na Zakopiance. Kiedy powstanie?

Kolejna kładka, które poprawi bezpieczeństwo pieszych i kierowców na Zakopiance w Mogilanach powstanie za dwa lata. GDDKiA podpisała już umowę z wykonawcą.

Jak informuje Iwona Mikrut rzecznik GDDKiA w Krakowie, podpisano umowę na zaprojektowanie i budowę kładki dla pieszych nad drogą krajową nr 7 w Mogilanach. Wykonawcą nowej kładki nad Zakopianką będzie firma Primost Południe. Będzie to druga kładka w tej miejscowości.

Zgodnie z podpisaną umową wykonawca na zaprojektowanie kładki i uzyskanie decyzji zezwalającej na realizację (ZRID) ma 15 miesięcy od dnia podpisania umowy. Budowa powinna zakończyć się w listopadzie 2024 r. Nowa kładka zlokalizowana zostanie w miejscu dojścia do przestanków komunikacji zbiorowej.

Mieszkańcy powiatu myślenickiego od lat zabiegają o poprawę bezpieczeństwa na Zakopiance. Z ostatniego Generalnego Pomiaru Ruchu, wykonanego w latach 2020/2021 wynika, że na odcinku od Krakowa do Mogilan jeździ średnio na dobę prawie 57,5 tys. pojazdów. Wpływa na to nie tylko zwiększony ruch tranzytowy, ale też wzrost ruchu lokalnego pomiędzy okolicami Krakowa, a stolicą Małopolski a Krakowem.

Jak zapowiada GDDKiA nowa kładka będzie miała windy, dzięki którym będą mogli z niej korzystać korzystać rodzice z małymi dziećmi i osoby niepełnosprawne. Kładka i dojście do niej zostanie też oświetlone, a cały obszar będzie objęty monitoringiem.

Kładka zostanie sfinansowana z Krajowego Funduszu Drogowego, Programu Bezpieczna Infrastruktura Drogowa na lata 2021 – 2024, a jej koszt to ponad 6,5 mln zł.

Kolejna kładka w Mogilanach zgodnie z umową podpisaną, z wykonawcą powinna być oddana do użytkowania w listopadzie 2024 r.

fot. GDDKiA o. w Krakowie

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje