piątek, 4 lutego 2022 15:30

Coraz więcej mieszkańców Skawiny wybiera pociąg

Autor Głos 24
Coraz więcej mieszkańców Skawiny wybiera pociąg

12 grudnia pociągi wróciły na trasę między Skawiną a Krakowem. Codziennie trasę obsługuje kilkadziesiąt połączeń, które w godzinach szczytu kursują średnio co pół godziny. Podróż ze Skawiny do Krakowa zajmuje nieco ponad 20 minut.

Gmina Skawina od lat przygotowywała się na uruchomienie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Dla przyszłych pasażerów SKA przygotowano całą infrastrukturę. W mieście i sołectwach powstały nowe stacje kolejowe oraz parkingi typu park&ride.

Wyremontowano zabytkowy dworzec PKP. Budynek został gruntownie odnowiony zarówno na zewnątrz jak i w środku. Jeszcze kilka lat temu dworzec był ruiną, teraz zyskał drugie życie. Nie jest on jedynie poczekalnią dla pasażerów, lecz pełni ważną rolę kulturalną i społeczną. Swoją siedzibę ma tutaj Miejska Biblioteka Publiczna, czytelnia oraz kawiarnia. Obok dworca powstało Skawińskie Centrum Komunikacyjne, gdzie znajduje się pętla autobusowa, zadaszona wiata dla 60 rowerów oraz parking P&R dla 500 pojazdów.

Zadbano o wygodne dotarcie na pociąg zarówno dla kierowców jak i pieszych oraz rowerzystów. Powstały nowe drogi, parkingi, wybudowano chodniki oraz ciągi pieszo-rowerowe.  W bliskim otoczeniu dworca wybudowano dwa przejścia podziemne. Oba tunele łączą ten główny punkt przesiadkowy z okolicznymi dużymi zakładami pracy oraz często uczęszczanymi przez mieszkańców drogami. Celem tych wszystkich działań jest zachęcenie mieszkańców gminy Skawina do wybrania pociągu zamiast samochodu.

- Ciągi pieszo-rowerowe i przejścia podziemne dają możliwość wygodnego dojazdu do dworca rowerem, hulajnogą lub dojścia do niego na własnych nogach. Dodatkowe parkingi rozwiążą problem pozostawienia swoich pojazdów przed dalszą podróżą, a nowe stacje kolejowe skrócą czas podróży na peron – mówi Burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko.

Dzięki tym inwestycjom pociąg stał się dla mieszkańców szybkim “tramwajem” do i z Krakowa. Kolej omija korki oraz jest wygodną alternatywą dla samochodów. W godzinach szczytu podróż samochodem ze Skawiny do Krakowa zajmuje ponad godzinę. Pociąg tę odległość pokona w około 20 minut. Wielkie znaczenie ma też cena. Jednorazowy bilet na pociąg kosztuje 4,50zł, dlatego kolej stała się nie tylko najszybszym, ale także najtańszym środkiem lokomocji na trasie Skawina-Kraków.

Mieszkańcy Skawiny zyskali wygodną, tańszą, szybszą oraz zdrowszą alternatywę dla samochodu. Z uwagi na wciąż trwające prace modernizacyjne na odcinku Kraków Główny – Kraków Płaszów dojazd do stacji Kraków Główny nowych pociągów nie jest możliwy. Dlatego  większość z nich rozpoczyna lub kończy bieg na zlokalizowanym na estakadzie przystanku osobowym Kraków Podgórze. Lokalizacja ta stanowi dogodny punkt przesiadkowy na Komunikację Miejską w Krakowie, z której można dotrzeć do pracy.

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje