wtorek, 25 października 2022 11:31, aktualizacja 2 lata temu

Czy można sprzedać auto za granicę? Jak to zrobić?

Autor Artykuł sponsorowany
Czy można sprzedać auto za granicę? Jak to zrobić?

Chcąc sprzedać samochód w tych czasach zadanie mamy znacznie prostsze niż kiedykolwiek. Globalizacja sprawiła bowiem, że po nasze auto może przyjechać również osoba z innego kraju. Wymaga to jednak spełnienia dodatkowych czynności cywilnych, przez co różni się od sprzedania osobie, która mieszka w tym samym kraju co my. Jak można sprzedać auto za granicę i jakich formalności należy dopełnić?

Jak sprzedać auto za granicę?

Na samym początku warto zająć się tym, jak zwiększyć szanse na to, że nasz samochód trafi do innego kraju. Większość z nas wie, że aby sprzedać auto w Polsce, wystarczy wystawić ogłoszenie na polskich stronach ogłoszeniowych, czy też grupach w mediach społecznościowych. Z tego powodu jeśli celujemy w to, by nasze auto mogło również trafić za granicę, warto wystawić ogłoszenie o jego sprzedaży również na zagranicznych stronach aukcyjnych, a także w grupach w mediach społecznościowych.

Najczęściej samochodem będą zainteresowane osoby z krajów z Polską sąsiadujących. Bardzo często z Polski auta trafiają na przykład za wschodnią granicę do Ukrainy czy też na północ do Litwy. Sprzedaż auta osobom, które na stałe mieszkają w tych państwach, nie jest specjalnie trudna, a może się okazać bardzo opłacalna, gdyż z racji na większe grono zainteresowanych możemy wynegocjować lepszą cenę. Ważne jest, by pamiętać, że nie ma znaczenia narodowość kupca, a kraj jego stałego pobytu. Z tego powodu to, że sprzedajemy samochód obywatelowi na przykład Ukrainy, nie oznacza, że trafi on za granicę, jeśli taka osoba na stałe mieszka na terenie Polski.

Jakie dodatkowe formalności należy spełnić, by sprzedać auto za granicę?

Oczywiście sprzedanie auta osobie, która nie mieszka w naszym kraju nie jest tak prosta jak dokonanie takiej transakcji z kupującym na stałe przebywającym na terenie Polski. Formalności nie jest jednak tak wiele, przez co nie ma co się obawiać sprzedaży samochodu za granicę. Przede wszystkim należy wybrać się do Wydziału Komunikacji w celu wyrejestrowania samochodu. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemności, jeśli na przykład auto w drodze do kraju, w którym mieszka kupujący będzie brało udział w stłuczce lub złamie prawo i zostanie złapane przez na przykład fotoradar.

Konieczne może być też sporządzenie umowy-kupna sprzedaży w dwóch językach, a dokładniej dwóch jednobrzmiących jej egzemplarzy. Aby znaleźć taką umowę, możemy na przykład skorzystać ze strony https://autoumowa.pl/sprzedaz-samochodu-za-granica/, z której pomocą bez większego problemu odszukamy wzory różnych umów sprzedaży przygotowanych wcześniej w dwóch językach, tak by kupujący mógł wszystko w pełni zrozumieć i nie było szans na to, że poczuje się oszukany.

Podczas wizyty w urzędzie stare tablice zostaną zabrane i mamy wtedy dwie opcje. To, która zostanie przez nas wybrana, zależy od kupującego. Jeśli ten będzie chciał wrócić na kołach, to samochód otrzyma czasowe tablice oraz dowód rejestracyjny. W wypadku, gdy kupujący przyjechał lawetą, nie jest to konieczne.

Po sprzedaży auta za granicę nie można również zapomnieć o innej rzeczy. Mowa tu o odwiedzeniu naszego towarzystwa ubezpieczeniowego. Tam zgłosimy, że auto zostało wyrejestrowane, dzięki czemu jednocześnie nasza polisa OC zostanie anulowana. Ponadto możemy w ten sposób otrzymać zwrot niewykorzystanej części składki za polisę ubezpieczeniową dla ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, więc jest to coś, o czym nie warto zapominać, gdyż w ten sposób stracimy po prostu pieniądze, których zdobycie jest wręcz banalnie proste. Chcąc dowiedzieć się wszystkiego oformalnościach przy kupnie lub sprzedaży auta warto sprawdzić stronę autoumowa.pl.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka