poniedziałek, 2 stycznia 2023 11:28

Czy ubezpieczenie na życie jest drogie?

Autor Artykuł sponsorowany
Czy ubezpieczenie na życie jest drogie?

Decydując się na polisę na życie, najczęściej bierzemy pod uwagę dwa czynniki. Po pierwsze, jakie faktycznie korzyści przyniesie jej wykupienie, a po drugie, jakie koszty będziemy musieli ponieść, aby chronić byt swoich bliskich. Szczególnie ta druga kwestia potrafi nas wręcz powstrzymać przed wybraniem oferty. Czy faktycznie polisa na życie to drogie rozwiązanie? Wyjaśniamy.

Od czego zależy wysokość składki ubezpieczeniowej?

Ubezpieczenie na życie opłacamy przez wiele lat, najczęściej okres składkowy wynosi co najmniej 10 lat, przeciętnie zaś mówimy o 20-30 latach. Na ostateczną wysokość składki wpływa sporo czynników. Każdy z nich ma inną wagę i jest inaczej brany pod uwagę:

  1. Typ ubezpieczenia. Poza standardową polisą na życie możemy również sięgnąć po takie produkty jak polisa inwestycyjna lub posagowa, które mają inną charakterystykę, a co za tym idzie, inne stawki/
  2. Wiek ubezpieczonego. Im osoba starsza, tym koszty mogą być wyższe (przy identycznej sumie ubezpieczenia).
  3. Stan zdrowia i tryb życia. Towarzystwa ubezpieczeniowe oceniają ryzyko m.in. na podstawie tego, jaki jest stan zdrowia ubezpieczonego. Warto również pamiętać, iż wiele ofert w wyłączeniach odpowiedzialności wymienia np. śmierć w wyniku uprawiania sportów ekstremalnych.
  4. Suma ubezpieczenia. Tu przełożenie jest dość oczywiste. Im wyższa suma ubezpieczenia, tym składka będzie droższa.
  5. Dodatkowe usługi. W ramach polisy na życie możemy również skorzystać z OC w życiu prywatnym czy medycznego assistance.
  6. Wybór towarzystwa ubezpieczeniowego - firmy te mogą przy identycznych warunkach inaczej wyliczyć wysokość składki.
  7. Zakres ubezpieczenia, czyli okoliczności, które uruchomią środki dla beneficjentów lub ubezpieczonego. Poza śmiercią może to być np. poważne zachorowanie lub utrata zdolności do wykonywania pracy.
  8. Liczba osób objętych ubezpieczeniem. Firmy pozwalają na dodatkowe ubezpieczenie np. członków rodziny.
  9. Sposób płatności. Firmy umożliwiają płatności miesięczne, kwartalne, czy roczne. Najczęściej wiąże się to z nieco niższą składką (sumarycznie), jeśli zdecydujemy się opłacić polisę np. na rok z góry.

Ile kosztuje polisa na życie?

Biorąc pod uwagę wszystkie wspomniane wyżej czynniki, kwota miesięcznej składki w przypadku ubezpieczenia na życie będzie wahać się od 100 do kilkuset złotych. Ostateczna kwota zależy więc przede wszystkim od naszych preferencji - jaka suma ubezpieczenia jest w naszym wypadku właściwa (warto wziąć pod uwagę koszty utrzymania gospodarstwa domowego lub dochody ubezpieczonego, które uzyskuje w ciągu 36 miesięcy), czy potrzebujemy dodatkowych usług i szerokiego zakresu oferty. Jeśli mimo tego nadal mamy problem z wyborem idealnej oferty, warto zwrócić się do multiagencji Eurofinance, gdzie pomagamy naszym klientom nie tylko w kwestii polisy na życie, ale także ubezpieczeń majątkowych oraz komunikacyjnych. Wsparcie multiagencji oznacza, że mamy do wyboru propozycja z kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Przekłada się to na szerokie możliwości i dokładne dopasowanie polisy do potrzeb i możliwości każdej osoby, która chce zabezpieczyć finansowy byt swoich najbliższych.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka