sobota, 3 czerwca 2023 06:41

"Powinniśmy tam być wszyscy." Czy warto iść na marsz 4 czerwca? [WIDEO]

Autor Marzena Gitler
"Powinniśmy tam być wszyscy." Czy warto iść na marsz 4 czerwca? [WIDEO]

Już w tę niedzielę w Warszawie odbędzie się marsz organizowany przez szefa PO Donalda Tuska. Udział w nim zapowiedzieli przedstawiciele całej opozycji. Czy będą na marszu i dlaczego trzeba na nim być mówią posłowie Daria Gosek - Popiołek, Aleksander Miszalski i burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

W niedzielę 4 czerwca przypada 34. rocznica pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce, w których sukces osiągnęła "Solidarność". Tego dnia do Warszawy zaprosił wszystkich Polaków Donald Tusk. Mówił o tym również, gdy był w Krakowie wraz z Rafałem Trzaskowskim.

Początkowo marsz miał być protestem przeciwko "drożyźnie, złodziejstwu i kłamstwu" rządzących, ale oliwy do ognia dolała ustawa "Lex Tusk", podpisana już przez prezydenta Andrzeja Dudę, czyli ustawa powołująca komisję ds. badania wpływów rosyjskich. Co sadzą o niej politycy z Małopolski? Zapytaliśmy posłów Darię Gosek - Popiołek z Lewicy Razem i Aleksandra Miszalskiego z Platformy Obywatelskiej oraz burmistrza Wieliczki Artura Kozioła, który jest w zarządzie Ruchu Samorządowego TAK dla Polski.

W marszu w Warszawie wezmą udział wszystkie środowiska opozycyjne. Ze względu na decyzję prezydenta, we wtorek swój udział w marszu zapowiedzieli lider Polski 2050 Szymon Hołownia i szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, którzy początkowo sceptycznie podchodzili do tego pomysłu.

Czy warto wybrać się na marsz?

O tym mówią nasi rozmówcy. - Czy warto wybrać się na marsz? To jest pytanie retoryczne. Na pewno będę 4 czerwca. 4 czerwca to symbol demokracji - mówi Artur Kozioł Burmistrz Wieliczki.

- Powinniśmy tam być wszyscy, a jeżeli nie możemy, to wyjdźmy w swoim mieście i pokażmy, że łączymy się wspólnie po to, żeby pilnować demokracji - zachęca burmistrz Wieliczki.

O swojej obecności zapewniają też Daria Gosek - Popiołek i Aleksander Miszalski. Z Małopolski do Warszawy uczestnicy marszu pojadą autokarami. Akcję koordynowały biura poselskie PO. Dla tych, którzy chcą się wybrać samochodem organizatorzy opublikowali mapkę z dojazdem komunikacja miejską na start marszu.

W Krakowie solidarnościowe wydarzenie organizuje KOD Małopolska. Marsz Wolności rozpocznie się w niedzielę 4 czerwca na Rynku Głównym.

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka