czwartek, 29 kwietnia 2021 08:32

Czy warto zainteresować się modelarstwem?

Autor Artykuł sponsorowany
Czy warto zainteresować się modelarstwem?

Chyba każdy z nas miał choć raz do czynienia realnie bądź tylko w formie zasłyszanej z modelarstwem. Mimo, iż to bardziej związane z płcią męską to pewnie niejedna siostra podbierała w dzieciństwie bratu jakiś model do sklejania. Modelarstwo skupia się głównie właśnie na sklejaniu modeli plastikowych, kartonowych czy też zapałczanych. Najbardziej popularnym rodzajem jest modelarstwo plastikowe, ponieważ jest łatwe do sklejenia i jest ogólnie dostępne. Warto jednak pokrótce pochylić się każdemu z wymienionych rodzajów, by osoba rozpoczynająca swą drogę z modelarstwem mogła zaczerpnąć dawkę cennych informacji z nim związanych.

Modelarstwo kartonowe

Ten rodzaj modelarstwa zaliczany jest do najmniej pochłaniających własne zasoby materialne. Oczywiście to, że jest tani nie wiąże się jednoznacznie z jego stopniem łatwości. Modele papierowe można pozyskiwać od znanych producentów modeli kartonowych, między innymi "Mały modelarz", "Modelik" czy "Orlik". Współcześnie modele można wyszukiwać w Internecie, gdzie na wielu stronach dostępne są darmowe modele. W tym przypadku trzeba liczyć się z tym, że są one znacznie słabszej jakości w porównaniu do tych kupowanych u sprawdzonych producentów. Do sklejania modeli z papieru niezbędne będą noże, nożyczki, klej - szczególnie zalecany Wikol oraz karton. Wszystkie te rzeczy zagwarantuje nam sklep modelarski. Konieczne są również duże pokłady cierpliwości, gdyż jest to bardzo czasochłonne i pracochłonne działanie.

Modelarstwo zapałczane

To model modelarstwa dedykowany bardzo cierpliwym osobom. Modelarstwo zapałczane, co już można wydedukować na podstawie samej nazwy polega na łączeniu zapałek. Stąd do wykonywania modeli tym sposobem konieczne będą zapałki, kupione w zwykłym sklepie. By rozpocząć łączenie zapałek należy je odpowiednio przygotować, a mianowicie zetrzeć z nich siarkę w taki sposób, by pozostało czyste drewno. Nie ma co ukrywać, sam etap przygotowań jest niezwykle mozolny. Do łączenia potrzebny będzie dobrej jakości klej, taki jak wspomniany już wcześniej - Wikol.

Modelarstwo plastikowe

To nieco odmienny sposób modelarstwa, ponieważ przy zakupie danego modelu w pudełku znajduje się oprócz instrukcji także fachowo określana wypraska, czyli potocznie mówiąc ramka, która jest pozostałością po formach, w których był wytryśnięty gorący plastik. Do sklejania modeli z plastiku potrzeba nieco więcej akcesoriów niż w przypadku poprzednich omawianych rodzajów. Mowa tutaj o takich narzędziach jak skalpel czy też nóż segmentowy, obcążki boczne, pilnik metalowy, różnego gatunku papier ścierny, klej do plastiku z igłą, klej do plastiku z pędzelkiem oraz szpachla akrylowa. Przed podjęciem sklejania należy wybrać odpowiedni model plastikowy, idealnym do tego miejscem będzie sklep modelarski. Dla początkujących modelarzy może być to dość problematyczne. Zazwyczaj pierwszy model kupowany jest taki, który się najbardziej podoba oraz te pochodzące z niższych wariantów cenowych. Nie ma jednej zasady, mówiącej o tym jaki powinien być ten pierwszy model. Trzeba mieć świadomość tego, że za pierwszym razem model nie będzie wyglądał tak idealnie jak na obrazku. Tutaj ogromne znaczenie ma praktyka, z każdym kolejnym modelem efekt końcowy będzie się poprawiał.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka