czwartek, 29 czerwca 2023 08:37

Czy xrp pójdzie w gorę?

Autor Artykuł zewnętrzny
Czy xrp pójdzie w gorę?

W świecie projektów blockchain, Ripple (XRP) był czymś nowym w 2012 roku. Ten ekosystem został pomyślany jako narzędzie dla instytucji finansowych i ma na celu konkurowanie z istniejącymi międzybankowymi systemami transakcyjnymi, takimi jak SWIFT. Kryptowaluty poczyniły ogromne postępy w ciągu ostatnich 6 lat. Nic dziwnego, że wielu deweloperów chce bezpośrednio wpływać na zmiany w branży finansowej. Kiedy Satoshi Nakomoto stworzył bitcoina w 2008 roku, nie przypuszczał, że ostatecznie będzie on miał poważny wpływ na systemy płatności mobilnych i rynek finansowy. Tak czy inaczej, branża kryptowalut coraz częściej daje swojej społeczności nadzieję na innowacyjną przyszłość. W tym artykule postaramy się podać jak najwięcej szczegółów na temat projektu XRP i porozmawiać o możliwym wzroście ceny tego aktywa.

Ripple(XRP) - ogólne informacje

Projekt został założony przez grupę składającą się z programistów i jednego kryptografa. Autorem podstawowej koncepcji był Ryan Fugger. Zainspirował go system handlu na lokalnej giełdzie w Vancouver i rozpoczął pracę nad zdecentralizowanym systemem płatności. Ryan Fugger postawił pierwsze kroki w 2005 roku, a kilka lat później firma osiągnęła już poważne wyniki.

W sierpniu 2021 r. kryptowaluta była trzecią co do wielkości pod względem kapitalizacji. Ekosystem Ripple został stworzony w oparciu o zdecentralizowaną sieć XRP Ledger. Jej cechą i siłą jest krótki czas produkcji bloku, który wynosi od 3 do 4 sekund. XRP jest natywną monetą projektu. Ich łączna wartość wynosi 100 miliardów i wszystkie zostały wyemitowane w momencie uruchomienia sieci. Warto zauważyć, że tylko 35% aktywów trafiło do wolnego obiegu, a reszta została udostępniona  firmom deweloperskim ekosystemu. Kryptowaluta XRP jest dostępna do zakupu na większości giełd i platform handlowych. Aby dokonać przelewu, użytkownik będzie potrzebował dodatkowego tagu docelowego, który jest generowany w portfelu. Można powiedzieć, że jest to dodatkowe zabezpieczenie dla klientów usługi. Warto zauważyć, że moneta jest wykorzystywana głównie przez klientów większych instytucji finansowych do przelewów za pośrednictwem mostów płatniczych i jest jednostką rozliczeniową w systemie komunikacji międzybankowej RippleNet. W przypadku XRP nie istnieje procedura stakingu, a cena aktywa kształtowana jest dla inwestorów indywidualnych w ramach swobodnego procesu transakcyjnego.

Jak widać, projekt nie przypomina innych cyfrowych monet ani pod względem technologii, ani idei. To czyni go wyjątkowym i w rezultacie wyróżnia się na rynku, zwiększając ogólną wartość aktywa. Jest to jedyny przykład na rynku  blockchain-projektu z produktami płatniczymi w użytku komercyjnym. Moneta XRP zapewnia płynność, a jednocześnie zyskuje znacznie większą skalowalność niż inne waluty wirtualne. To, co czyni ten system jeszcze bardziej wyjątkowym, to fakt, że zasadniczo różni się on od blockchainów opartych na algorytmie konsensusu Proof of Work. System XRP Ledger weryfikuje konsensus na zasadzie anty-rustykalnej, co zwiększa ogólną niezawodność. W praktyce wygląda to znacznie prościej - jeśli nie można zagwarantować bezpieczeństwa transakcji, XRPL ją blokuje. Od momentu powstania platforma wykazuje niezawodność na poziomie 99,99%. W tym czasie zamknięto około 58 milionów rejestrów.

Sama moneta jest bezpiecznym obiektem inwestycji, który zapewnia cyfrowe bezpieczeństwo i ochronę oraz dużą szybkość transakcji - pieniądze docierają wtedy, gdy ich potrzebujesz.

Prognoza wzrostu cen

Opierając się na analitykach i ich długoterminowych prognozach, sytuacja wygląda niepewnie. Warto pamiętać, że dochodzenie SEC i oskarżenie Ripple Labs w grudniu 2020 r. miało bezpośredni wpływ na cenę XRP i aktywność handlową na tym tokenie. Coinbase wstrzymał nawet handel monetą, co oczywiście miało negatywny wpływ na ogólny obraz. Analiza sugeruje, że moneta będzie rosła zgodnie z szerszymi trendami na rynkach kryptowalut. Na przykład w kwietniu 2021 r., w obliczu wzrostu całego rynku kryptowalut, XRP podskoczył do 1,96 USD, udowadniając tym samym tę współzależność. Dla porównania, w chwili pisania tego tekstu cena monety wynosi 0,45 USD. Długoterminowa prognoza kursu XRP od Wallet Investor wskazuje, że średnia cena monety spadnie do 0,34 USD do końca 2023 roku. Alternatywny pogląd z DigitalCoinPrice, wręcz przeciwnie, widzi monetę rosnącą do wartości 0,93 USD pod koniec roku. Każda platforma inaczej ocenia szanse kryptowaluty i uzyskuje różne wyniki w swoich analizach.

Podsumowanie

Podsumowując, XRP, podobnie jak Ripple Labs w ogóle, może mieć bardzo udaną przyszłość. Pomimo wszystkich problemów z pozwami ze strony SEC, firma nie zatrzymuje się i nie ogranicza się do opracowywania rozwiązań dla płatności transgranicznych. Nie zapomina też o motywowaniu swoich pracowników, a w marcu 2022 roku ogłosiła grant w wysokości 1 miliarda XRP i tworzy fundusz o wartości 250 milionów dolarów dla artystów pracujących z niewymiennymi tokenami (NFT). Aby mieć jak największą pewność co do wzrostu aktywów XRP, zalecamy również przeprowadzenie własnej niezależnej analizy rynku i  cen w przeszłości.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka