środa, 30 czerwca 2021 12:06

Czym jest licencja na kryptowaluty?

Autor Artykuł sponsorowany
Czym jest licencja na kryptowaluty?

Do inwestowania w kryptowaluty koniecznym jest korzystanie z usług maklerów. Spółki zagraniczne, będące rezydentami podatkowymi Estonii, są zaś zobowiązane do uzyskania stosownej licencji na obrót tymi specyficznymi środkami, będącymi znakiem naszych czasów. Warto wiedzieć, czym jest licencja na kryptowaluty i kiedy faktycznie jest ona niezbędna!

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluta to słowo określające wirualną formę waluty, o określonej wartości nominalnej. Mimo iż jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie myślał o cyfrowych pieniądzach, dziś posiadacze kryptowalut mogą być prawdziwymi bogaczami. W 2009 roku popularnego dziś Bitcoina można było nabyć zaledwie za 0,076 centa. Dziś wartość jednego Bitcoina liczona jest w setkach tysięcy dolarów. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób myśli poważnie o inwestowaniu w kryptowaluty. W Polsce nie ma żadnych przepisów dotyczących tego, w jaki sposób licencjonowany miałby być obrót kryptowalutami. W tym momencie sam obrót nie jest bowiem działalnością regulowaną przepisami prawa. Są jednak kraje, które idą z duchem czasu – należy do nich m.in. Estonia.

Licencje na kryptowaluty – do czego są potrzebne?

Estońska licencja umożliwia legalne prowadzenie platformy transakcyjnej, na której możliwa jest:

  • wymiana waluty wirtualnej na walutę FIAT
  • wymiana waluty FIAT na walutę wirtualną
  • wymiana różnych walut wirtualnych między sobą.

W związku z tym, jej posiadanie jest przepustką do prowadzenia działań w zakresie ww. Może się ona okazać niezbędna także w sytuacji, gdy firma generuje klucze dla klientów lub przechowuje zaszyfrowane klucze klientów, które można wykorzystać m.in. do przechowywania i przesyłania walut wirtualnych.

Jak uzyskać licencję na kryptowaluty?

Aby uzyskać stosowną licencję, należy spełnić cały szereg warunków, m.in. przygotować wewnętrzne zasady procedur AML i KYC. W praktyce oznacza to, że samodzielne przeprowadzenie procedury jest niemal niemożliwe. Jeżeli jednak widzisz potencjał w obrocie kryptowalutami i nie chcesz rezygnować z uzyskania stosownej licencji – skorzystaj z pomocy doświadczonej firmy prawniczej, specjalizującej się w międzynarodowym prawie podatkowym, takiej jak Thompson&Stein. Dzięki pomocy specjalistów uda Ci się przejść przez cały proces prosto i bezproblemowo.

Obrót kryptowalutami może przynieść Ci ogromne korzyści finansowe, o ile oczywiście podejdziesz do niego z odpowiednią rozwagą. Dzięki pomocy wyspecjalizowanej kancelarii prawnej będzie Ci dużo łatwiej uzyskać licencję i zrealizować swoje plany.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje