Styropian i wełna mineralna to najczęściej wykorzystywane materiały dociepleniowe, ale w obecnych czasach nowoczesna technologia pozwala nam zastosować również inne bardzo dobre materiały do izolacji termicznej, takie jak na przykład celuloza. Jeżeli budynek nie jest odpowiednio docieplony, to w ciągu roku może uciekać z niego ciepło warte nawet kilka tysięcy złotych. Inwestorzy więc stawiają na coraz nowsze rozwiązania, które pozwalają uzyskać najlepszą termoizolację budynku.
Co warto wykonać przed pracami dociepleniowymi?
Jeżeli nieruchomość była wybudowana jeszcze w poprzednim ustroju, to możemy być niemal pewni, że taki budynek będzie wymagał termomodernizacji. Docieplenie może być również niezbędne w budynkach wznoszonych w późniejszym okresie, ponieważ w wielu z nich zastosowano zbyt cienką warstwę izolacji.
Zanim więc zdecydujemy się na ocieplanie celulozą, wełną mineralną, styropianem czy pianką, bardzo dobrym pomysłem będzie wykonanie audytu energetycznego. Takie badanie wykonują specjalistyczne firmy, dzięki czemu szybko można będzie ustalić, ile ciepła ucieka z domu oraz w których miejscach jest największa nieszczelność.
Czym ocieplić budynek? Wełna, styropian czy może izolacja celulozowa?
Kiedy już dokładnie będziemy wiedzieć, ile ciepła ucieka z domu i w których miejscach, to czas najwyższy zastanowić się nad materiałem, który zostanie przeznaczony na ocieplenie domu. Większość budynków w naszym kraju ocieplanych jest styropianem lub wełną mineralną, ale coraz popularniejsza staje się również izolacja celulozowa.
Wełna mineralna to niepalny i odporny na wysoką temperaturę materiał. Ma wysoką paroprzepuszczalność, a jej bardzo dużą zaletą jest elastyczność oraz łatwość dopasowania się do konkretnych miejsc. Należy jednak pamiętać, że wełna nie lubi wilgoci i przy długim kontakcie z wodą będzie tracić swoje właściwości izolacyjne.
Styropian jest lekki i waży znacznie mniej niż wełna mineralna. Dodatkowym jego atutem jest niższa cena. Charakteryzuje się niską nasiąkliwością i dużą odpornością na ściskanie. Ponadto styropian bardzo łatwo się obrabia i montuje. Niestety posiada on taką wadę jak słaba izolacyjność akustyczna.
Czy celuloza na poddasze to dobry pomysł?
Wdmuchiwanie celulozy to idealne rozwiązanie dla inwestorów, którzy poszukują ekologicznych oraz tanich rozwiązań. Materiał ten ma bardzo dobre właściwości, które gwarantują idealną równowagę, ponieważ zimą zatrzymają ciepło w budynku, natomiast latem zapewniają przyjemny chłód wewnątrz.
Ocieplenie poddasza celulozą zapewni wysoki stopień izolacji akustycznej oraz ochrony przed wiatrem. Wszystko dzięki temu, że w tego typu izolacji nie występują szczeliny, a włókna wełny celulozowej są materiałem oddychającym. Ponadto montaż jest szybki i stosunkowo niedrogi, dzięki czemu inwestycja w krótkim czasie zwraca się wielokrotnie w postaci zaoszczędzonej energii cieplnej.
Jest to najmniej inwazyjna metoda izolacji poddasza, jak i wszystkich ścian. Warto w tym celu nawiązać współpracę ze sprawdzoną firmą, która zaoferuje kompleksowe rozwiązania.
Usługi sprawdzonego przedsiębiorstwa z wieloletnim doświadczeniem można znaleźć na stronie: https://ocieplanieceluloza.pl. Fachowcy na początek wykonają ekspertyzę termoizolacji poddasza za pomocą kamery termowizyjnej, dzięki czemu szybko lokalizowane są wszelkie nieszczelności. Dopiero w następnej kolejności wykonywane jest doocieplenie i wypełnianie wszystkich szczelin. Zdecydowanie warto korzystać z usług firm, które mają już doświadczenie w swiadczeniu kompleksowych usług ocieplania poddasza metodą wdmuchiwania celulozy.