środa, 25 sierpnia 2021 09:23

Czym się kierować przy wyborze lampy do przedpokoju?

Autor Artykuł sponsorowany
Czym się kierować przy wyborze lampy do przedpokoju?

Przedpokój jest pomieszczeniem, które wita każdego domownika po powrocie do domu, ale także każdego przybyłego w odwiedziny gościa. Miejsce to musi więc być nie tylko estetycznie, ale i praktycznie urządzone. Wiele trudności może sprawić wybór oświetlenia do przedpokoju. Jakie wybrać, aby najlepiej spełniało swoją funkcję? Czy lampa do przedpokoju faktycznie tak dużo znaczy względem charakteru pomieszczenia? Sprawdzamy poniżej!

Oświetlenie przedpokoju - dlaczego jest ważne?

Bardzo często planując aranżację mieszkania, skupiamy się na pięknym salonie, wygodnej sypialni i funkcjonalnej kuchni, zapominając o odpowiednim zorganizowaniu przedpokoju. Dlaczego tak się dzieje? Głównie temu, że jest to pomieszczenie przechodnie, nie spędzamy tam zbyt dużo czasu, przez co nie czujemy potrzeby głębszej analizy jego organizacji. Szybko jednak możemy odczuć to niedopatrzenie, szczególnie w kwestii źle dobranego oświetlenia.

Przedpokój bardzo często pozbawiony jest naturalnego światła. Brak dostępu do okien sprawia, że pomieszczenie staje się przytłaczające i ponure, ale także niefunkcjonalne. Odpowiednio dobrane oświetlenie pozwala na swobodne korzystanie z holu bez względu na porę dnia. Jest także sposobem na sprawienie, że staje się on przytulniejszy i swoim ciepłem wita każdą przybyłą osobę.

Jak wybrać lampę do przedpokoju?

Urządzając przedpokój i wyposażając go w oświetlenie, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Rozważenie ich i zastosowanie się do tych kilku wskazówek sprawi, że pomieszczenie to stanie się równie funkcjonalne, co ciekawe wizualnie. Jak więc wybrać najlepsze lampy do przedpokoju?

Wielkość pomieszczenia a ilość światła

Podobnie jak przy aranżacji salonu czy sypialni, w wybieraniu oświetlenia do holu ważna jest jego wielkość. Duży metraż będzie potrzebował większej ilości źródeł światła niż niewielki, co zaś wpłynie na dobór odpowiedniego modelu lampy. W małych pomieszczeniach dobrym wyborem może okazać się plafon czy lampa sufitowa, które swoimi wymiarami nie będą przytłaczać już i tak skromnego metrażu. W obszerniejszych holach sprawdzą się zaś lampy wiszące bądź żyrandole, które połączone z dodatkowym światłem w formie kinkietów zapewnią odpowiednią ilość światła.

Odpowiednia barwa światła

W sprzedaży odnajdziemy lampy do przedpokoju o przeróżnych barwach światła. W ten sposób zyskujemy możliwość dopasowania jej do własnych potrzeb. Głównym czynnikiem przy doborze oświetlenia do tego typu pomieszczenia powinien być dostęp lub jego brak do światła dziennego. Jeśli hol pozbawiony jest okien, najlepszym wyborem będzie lampa wytwarzająca ciepłą barwę światła, dzięki czemu wnętrze zyska przytulniejszy charakter. A gdy do holu wpada światło dzienne, warto postawić na zimne światło, które nie przejaskrawi tej przestrzeni. Gdy jednak towarzyszy nam niepewność wyboru, dobrym rozwiązaniem może okazać się model lampy z regulowaną barwą światła, dzięki której oświetlenie może zostać ustawione wg aktualnych potrzeb.

Styl lampy dobrany do wnętrza

Stworzenie odpowiedniego klimatu przedpokoju możliwe jest nie tylko przez piękne meble, miły w dotyku dywan czy odpowiednią barwę światła, ale także przez drobne aspekty, takie jak właśnie styl lampy. Klasyczny model dopełni przestrzeń, idealnie się w nią wtapiając, a klosz o ciekawym designie przyciągnie wzrok gości, zachwycając ich już od pierwszej chwili przebywania w danym mieszkaniu. Należy pamiętać jedynie, by wybrany wariant był spójny z całościową aranżacją mieszkania.

Powyższe trzy aspekty nie są oczywiście jedynymi, które powinniśmy wziąć pod uwagę. Ważną rolę będzie odgrywała oczywiście cena danej lampy, jej kolor, sposób wykończenia, a nawet obecność czujnika ruchu. Biorąc to pod uwagę, możemy być pewni, że dokonany zakup będzie trafionym.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje