piątek, 29 maja 2020 12:48

Dają wędkę, a nie rybę

Autor (red)
Dają wędkę, a nie rybę

Stadnina koni, hipoterapia, mini zoo, miejsce na weekendowy relaks przy grillu - to największe atrakcje Powiatowego Powiatowy Zakład Aktywności w Nawojowej. Placówka, która pomaga w rehabilitacji zatrudnionych w niej osób niepełnosprawnych, przyciąga coraz ciekawszą ofertą, a korzystanie z jej usług to nie tylko włączanie się w misję, ale to dobry interes.

Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Nawojowej to miejsce, gdzie osoby niepełnosprawne mogą poczuć się ważne i potrzebne. Celem placówki jest rehabilitacja zawodowa i społeczna, którą niepełnosprawnym daje wspólna, dostosowana do ich możliwości praca, oraz integracja społeczna.

Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Nawojowej został utworzony 1 sierpnia 2015 r. Zakład zatrudnia 31 osób posiadających znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności. Osoby te uczą się tutaj zawodu w trzech pracowniach: ogrodniczej, poligraficzno-fotograficznej oraz hodowlanej i znajdują się pod stałą opieką instruktorów pracy, psychologa oraz rehabilitanta.

ZAZ posiada szeroką ofertę każdej z pracowni. Jest to m.in.:

Pracownia poligraficzno-fotograficzna – projekty graficzne, druk ulotek, plakatów, wizytówek, fotokalendarzy jak również nadruki na filiżankach, kubkach, koszulkach, ubraniach roboczych oraz różnych gadżetach reklamowych.

Pracownia ogrodnicza– utrzymanie terenów zielonych, sprzedaż drewna opałowego, produkcja i sprzedaż owoców i warzyw, w tym m.in. truskawka, malina, ogórek gruntowy, fasola, groch.

Pracownia hodowlana – jazdy konne, hipoterapia, hotel dla koni, oraz sprzedaż ekologicznych, wiejskich jaj.

Ponadto ZAZ posiada restaurację „Złota Podkowa”, w której można zorganizować uroczystości rodzinne (komunie, chrzciny, urodziny dla dzieci),a dla najmłodszych wycieczki szkolne i półkolonie połączone z jazdą konną.

Sala świetlicowa to doskonałe miejsce na spotkanie biznesowe, konferencje czy szkolenia.

Z usług oferowanych przez Powiatowy Zakład Aktywności w Nawojowej mogą korzystać wszyscy: osoby indywidualne, instytucje i przedsiębiorcy. Warto to robić, bo dochody z działalności gospodarczej są przeznaczane na utrzymanie miejsc pracy osób niepełnosprawnych (dofinansowanie do wynagrodzeń), bieżącą działalność ZAZ, dodatkową rehabilitację, poprawę warunków pracy, dokształcanie oraz udział w życiu społecznym i kulturalnym. Warto zaznaczyć, że produkty oferowane przez ZAZ są wysokiej jakości i w konkurencyjnych cenach.

Ważną informacją, dla osób prowadzących działalność gospodarczą jest to, że kupując usługi lub produkty w ZAZ w Nawojowej mogą uzyskać zniżkę w wysokości obowiązkowych składek odprowadzanych na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zakład ma możliwość wystawienia zaświadczeń, na podstawie których przedsiębiorca może z niej skorzystać i tym samym mieć produkt, a zarazem opłacać niższą składkę.

Konie są jedną z największych atrakcji zakładu w Nawojowej. Działa przy nim Nowosądecki Ośrodek Jazdy Konnej i Hipoterapii "Beskid", w którym w tym roku pojawił się pierwszy źrebak. Zakład Aktywności Zawodowej ma siedem koni, a kolejne 11 przebywa tutaj w hotelu. Z jazd konnych chętnie korzystają mieszkańcy powiatu nowosądeckiego i turyści. Do stadniny zapraszane są szkoły, przedszkola,a także całe rodziny na jednodniowe wycieczki. Wystarczy umówić się telefonicznie na określoną godzinę.

Z myślą o klientach został wybudowany dodatkowy parkur, na którym mogą odbywać się jazdy konne pod okiem instruktora. Wielką popularnością wśród dzieci cieszy się mini zoo. Ośrodek w Nawojowej to także miejsce, gdzie można pospacerować i odpocząć. Pomyślano nawet o placu zabaw dla dzieci i grillowisku.

Jednym z głównych celów zakładu jest również pozyskiwanie nowych klientów oraz wypracowanie zysku, który przeznaczony jest na dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych oraz bieżącą działalność. Wypoczywając w Nawojowej i korzystając z oferowanych przez PZAZ usług i produktów, możemy pomóc niepełnosprawnym w najlepszy dla nich sposób - oferując wędkę a nie rybę.

Informacje kontaktowe oraz ofertę każdy znajdzie na stronie zakładu www.pzaznawojowa.pl oraz https://www.facebook.com/pzaznawojowa/.

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka