czwartek, 18 lutego 2021 09:58

Dieta BARF - stosować czy nie stosować?

Autor Artykuł partnera
Dieta BARF - stosować czy nie stosować?

Każdy opiekun chce, by jego pies był zdrowy i pełen energii. Nie da się ukryć, że do czynników, od których zależy stan zdrowia czworonoga, zalicza się między innymi sposób jego żywienia. Część osób decyduje się na zastosowanie diety BARF u psa. Czym ona jest? Czy jest odpowiednia dla domowych zwierząt?

Dieta BARF - na czym polega?

Co to jest dieta BARF? Dieta BARF opiera się na karmieniu psa surowym mięsem, kośćmi, podrobami, warzywami, owocami oraz dodatkami. Mówiąc o dodatkach mamy na myśli jajka, drożdże i czasami skorupiaki. Najczęściej spotykane warzywa w diecie BARF dla psa to marchewka, szpinak, pietruszka i burak. Pies dostaje wszystkie posiłki surowe, co oznacza że żaden z produktów nie przechodzi obróbki termicznej. Pozwala to na zachowanie cennych składników. Jednak czy to wystarczający powód, by dieta BARF była podstawą żywienia każdego psa?

BARF to skrót z języka angielskiego oznaczający Biologically Appropriate Raw Food, czyli „Biologicznie Odpowiedni Surowy Pokarm”. Pomysłodawcą diety BARF jest australijski lekarz weterynarii Ian Billinghurst starający się pomóc zwierzętom cierpiącym na choroby układu trawiennego. Żywienie psa BARF ma na celu odwzorowanie systemu żywienia „drapieżnik-ofiara” dla domowych psów. BARF dla psa jest często promowany jako panaceum na różnego rodzaju choroby czy problemy behawioralne.

Fakty i mity na temat karmienia psów BARF

Faktem jest, iż dieta BARF w 70-80% składa się z produktów mięsnych (surowego mięsa, kości, ryb, surowych podrobów) oraz w 20-30% z innych produktów (warzyw, owoców, dodatków). Dla wielu osób, które nie wiedzą czym jest dieta BARF brzmi to przekonująco. Warto jednak uświadamiać opiekunów psów, że karmienie psa BARF nie dostarcza jego organizmowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych - głównie witamin i minerałów. Co za tym idzie? Niezbędne jest wdrożenie odpowiedniej suplementacji.

Może wydawać się, że karmienie psów BARF jest proste, wygodne i niedrogie. Nic bardziej mylnego! Suplementacja to niemałe koszty. Podawanie psu domowego jedzenia wymaga odpowiedniej wiedzy, ponadto nie jest zalecane przez specjalistów. Żywienie psów dietą BARF często prowadzi do niedoborów lub nadmiarów pokarmowych.

BARF dla psa - czy to dobry pomysł?

Odżywianie BARF dla psa, tak jak i wszystko - ma swoje zalety i wady. Jak się okazuje, nawet sami lekarze weterynarii czy dietetycy zwierzęcy nie zalecają wprowadzania takiej diety u psa. Ponadto BARF dla zwierząt domowych spotkał się z krytyczną opinią Światowej Organizacji Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt, WSAVA, a także wielu organizacji dogoterapeutycznych. Dlaczego?

Dieta BARF przede wszystkim nie jest w pełni bezpieczna. Spożywanie surowych kości może powodować szereg urazów tj. złamanie zębów, niedrożność jelit. Żywienie psa BARF to także ryzyko zakażenia się wirusem choroby Aujeszky’ego. W surowym mięsie mogą znajdować się liczne groźne dla psów pasożyty np. Toxoplasma gondii, a także bakterie tj. Salmonella, E. coli, Yersinia czy Campylobacter.

Jak się okazuje, dieta BARF niesie ze sobą ryzyko mikrobiologiczne i brak kompletności pokarmowej. Jest to sposób żywienia niezwykle czasochłonny, kosztowny i potencjalnie szkodliwy. Opiekunowie psów chcąc zadbać o zdrowie swoich podopiecznych, powinni wybrać pełnoporcjowy, kompletny pokarm dostosowany do potrzeb, wieku, masy ciała, rasy i indywidualnych wymagań psa. Jest to rozwiązanie przede wszystkim zdrowe, zapewniające niezbędne składniki odżywcze, minerały i witaminy. Dieta BARF jest zbyt ryzykowna.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka