czwartek, 22 grudnia 2022 08:31

Dlaczego kopanie Bitcoinów staje się coraz trudniejsze?

Autor Artykuł sponsorowany
Dlaczego kopanie Bitcoinów staje się coraz trudniejsze?

Bitcoin jest najpopularniejszą i najbardziej wartościową kryptowalutą już od ponad dwunastu lat. Nic więc dziwnego, że kopanie Bitcoinów stało się bardzo popularne w ostatnich latach.

W ciągu ostatnich dwóch lat, następowały okresy  spadku cen kryptowalut, a co za tym idzie, również cena Bitcoina potrafiła znacznie spaść. Oczywiście po tak dużym spadku, proces wydobywczy również przyjął silny cios w swojej trudności i popularności.

Rozpoczęcie wydobycia Bitcoinów nie było nigdy szczególnie łatwe, a dziś rozpoczęcie tego procesu dla początkujących stało się jeszcze bardziej wymagające. W tym artykule przeanalizujemy, jak bardzo wzrosła trudność wydobycia Bitcoinów i jak wpływa to na zysk dla górników na całym świecie.

Co to jest Bitcoin Mining Difficulty?

Wydobycie Bitcoinów to proces, w którym górnicy wykorzystują moc obliczeniową swoich komputerów do rozwiązywania trudnych równań, które dają możliwość dodawania nowych bloków do blockchainu Bitcoina. Rozwiązanie tych równań matematycznych jest powszechnie znane jako hash.

Górnicy muszą używać potężnego oprogramowania do wydobywania Bitcoinów, aby rozwiązać te równania. Co za tym idzie, oczywiście programy te wymagają bardzo wysokiej klasy sprzętu. Trudność wydobycia jest pojęciem odnoszącym się  do tego, ile równań musi rozwiązać górnik, aby uzyskać prawo dodania bloku do łańcucha.

Trudność wydobycia Bitcoina gwałtownie wzrosła w ciągu ostatnich kilku miesięcy, kiedy to osiągnęła wysoką wartość 14%. Nie trudno się domyślić, że taki wzrost trudności doprowadził do ogromnego spadku przychodów z wydobycia, które w tym roku jest o 53% większe. Mając to na uwadze, nie ma nic dziwnego w tym, że liczni indywidualni kopacze, jak i potężne firmy trudniące się w tym na co dzień, rezygnują z wydobywania Bitcoinów przynajmniej na kilka miesięcy.

Rentowność w ostatnich miesiącach ograniczona

Jak wspomnieliśmy powyżej, rynek Bitcoina zaliczył gwałtowny wzrost w ciągu ostatnich kilku lat, a ten wzrost doprowadził do gwałtownego spadku marży zysku dla wszystkich osób kopiących Bitcoiny na całym świecie.

Widać to również w badaniach Statisty dotyczących tego, jak duży dzienny zysk może dać górnikowi wydobycie Bitcoinów. Jeśli dodamy do tego jeszcze, że akcje notowanych na giełdzie firm kopiących Bitcoina spadły o ponad 70% w 2022 roku, wyłania się z tego pełny obraz dzisiejszego rynku wydobycia BTC.

Niestety, trudność wydobycia ma stać się jeszcze wyższa w ostatnim miesiącu 2022 roku. Jednak według analityków z Wall Street, górnicy, którzy przetrwają ten czasowy spadek wydobycia, odbiją się w najbliższych latach, ponieważ popularność łańcucha bloków nie jest bliska do spadku – w rzeczywistości entuzjaści kryptowalut są jeszcze bardziej zainspirowani, aby zapewnić jej wzrost.

Jakie będą trendy w kopaniu Bitcoinów w nadchodzącym roku?

Z powyższych akapitów wynika jasno, że kopanie Bitcoinów odnotowało w ciągu ostatnich kilku lat bardzo duży wzrost trudności, jak i liczby górników. Jednak zdaniem dobrze zorientowanych analityków, ciężkie czasy dla górnictwa Bitcoin wkrótce się skończą, a cała branża odnotuje wzrost marży zysku.

Na ten moment jednak widzimy, że liczne firmy górnicze zmagają się z problemami i zmierzają ku upadłości, nie wiedząc, jak szybko nastąpi rzeczona pozytywna zmiana. Mamy jednak nadzieję, że wszyscy górnicy, którzy przetrwają ten trudny okres, będą mieli przed sobą świetlaną przyszłość. Technologia ta była przełomem dla branży finansowej na skalę światową, więc możemy być pewni, że jej największe osiągnięcia są jeszcze przed nami.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje