Sezon jesienno-zimowy to czas, w którym możemy obserwować zwiększony poziom smogu i zanieczyszczeń powietrza. Wszystko to spowodowane jest naszymi nieodpowiednimi nawykami, spalaniem śmieci w piecach, czy wzmożonym ruchem drogowym. Jakie są konsekwencje wdychania szkodliwych substancji i dlaczego warto sprawdzać jakość powietrza przed opuszczeniem domu?
Smog — co to takiego?
Niewielu z nas wie, że słowo „smog” zawdzięcza swoją nazwę połączeniu dwóch angielskich słów: „smoke” (dym) i „fog” (mgła). Już sama ta kombinacja dość obrazowo prezentuje znaczenie tego niebezpiecznego zjawiska.
Smog to termin używany do opisania zanieczyszczeń powietrza, które zawierają dwutlenek siarki, tlenki azotu, sadze i pyły. Powstaje on na skutek działalności człowieka. Zazwyczaj zjawisko to możemy obserwować w sezonie jesienno-zimowym i jest dostrzegalne gołym okiem. Chociaż smog z pozoru przypomina mgłę, warto pamiętać, że niewielka przejrzystość powietrza wynika ze szkodliwego działania cząstek stałych, nie z pary wodnej.
Dlaczego smog jest niebezpieczny?
Jeśli zastanawiasz się, czy smog naprawdę jest niebezpieczny, musimy Cię zmartwić. Długotrwała ekspozycja na tę szkodliwą substancję może powodować:
- choroby nowotworowe,
- astmę,
- obturacyjne choroby płuc,
- zawał serca,
- niewydolność oddechową,
- udar,
- niewydolność krążeniową.
Każdego roku na skutek chorób bądź powikłań wywołanych przez smog umiera nawet 40 tysięcy Polaków. Chociaż wydawać by się mogło, że to palący problem Krakowa i południa kraju, warto regularnie sprawdzać jakość powietrza w całej Polsce.
Jak analizować pomiary smogu?
Zapewne nie raz jechałeś autobusem lub szedłeś chodnikiem i widziałeś tablicę informującą o wynikach pomiaru smogu. Jak jednak analizować widniejące tam parametry „PM 2,5” i „PM 10”?
- Parametr PM 2,5 odpowiada zanieczyszczeniom stałym, które są mniejsze niż 2,5 mikrometra. Dzięki swojej wielkości, z łatwością dostają się one do naszych płuc i krwiobiegu.
- Parametr PM 10 oznacza pył, którego cząstki są mniejsze niż 10 mikrometrów. Mogą one prowadzić do niewydolności oddechowej, intensywnego kaszlu i zadyszki. Długotrwała ekspozycja na powietrze wypełnione pyłem PM 10 może powodować astmę.
Dlaczego warto sprawdzać jakość powietrza w Polsce i na świecie?
Warto pamiętać, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie, energię i zdrowie. Regularne sprawdzanie jakości powietrza w Twojej miejscowości i pozostanie w domu, jeśli nie jest ona satysfakcjonująca, pozwoli Ci świadomie zadbać o swoje życie. Uniknij wielu chorób układu oddechowego i podejmij odpowiedzialne decyzje!