czwartek, 23 listopada 2023 13:15

Dlaczego wciąż chcemy mieszkać w domach? O urokach krakowskich inwestycjach jednorodzinnych

Autor Artykuł sponsorowany
Dlaczego wciąż chcemy mieszkać w domach? O urokach krakowskich inwestycjach jednorodzinnych

Mieszkańcy Krakowa coraz chętniej wyprowadzają się z miasta, wybierając życia w domach jednorodzinnych na obrzeżach miasta. Do takich decyzji skłaniają nie tylko ceny nieruchomości, ale także przestrzeń i większy komfort życia. Co warto wiedzieć krakowskich inwestycjach jednorodzinnych i dlaczego wciąż chcemy mieszkać w domach?

Posiadając wymarzone mieszkanie w dużym mieście, wielu z nas dochodzi do wniosku, że chce jednak czegoś więcej. Jak wynika z przeprowadzonych badań społecznych, jednym z największych marzeń Polaków jest zakup lub budowa własnego domu. Trend ten jest silnie zakorzeniony w naszych tradycjach. Zainteresowanie inwestycjami jednorodzinnymi nasiliło się także po 2020 roku, co miało związek z izolacją związaną z pandemią. Jak wskazuje Główny Urząd Statystyczny, tylko w 2020 roku na terenie województwa małopolskiego inwestorzy rozpoczęli budowę 10 023 domów. 1115 realizacji dotyczyło powiatu krakowskiego, a 745 samego Krakowa. Dlaczego krakowiacy wybierają domy i kto decyduje się na zakup nieruchomości poza miastem?

Większa przestrzeń

Zakończeniem na pewno nie będzie fakt, że mieszkańcy domów doceniają przede wszystkim przestrzeń, jaką daje taki typ nieruchomości. Znamienny jest fakt, że wśród inwestorów prym wiodą rodziny z dziećmi lub młode małżeństwa, które myślą o powiększeniu rodziny. Przestronna sypialnia z balkonem, pokój dla każdego dziecka, gabinet do pracy zdalnej, osobna garderoba czy salon o kawalerki oznaczają wygodę i prywatna przestrzeń dla każdego z domowników. Przy takiej ilości wnętrz łatwiej zachować porządek. Pranie nie musi już schnąć w salonie, a sypialnia pełnić roli biura.

Własny ogród

Decydując się na zakup domu jednorodzinnego, zyskujesz także ogród. Własna zielona przestrzeń daje możliwość wypoczynku i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Można ustawić tu niewielki plac zabaw, basen dla dzieci lub miejsce na grilla. To także idealne miejsce, aby założyć własny ogródek warzywny lub szklarnię. Przestronny taras z leżakami z widokiem na zieleń wypada lepiej niż balkon z widokiem na zakurzoną ulicę.

Garaż

Mieszkańcy Krakowa świetnie zdają sobie sprawę, jak trudno znaleźć miejsce parkingowe  w mieście. Zakup własnego miejsca postojowego jest z kolei niemałym wydatkiem rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Decydując się na zakup domu, zyskujesz nie tylko wygodny podjazd, ale także garaż. To nie tylko wygoda parkowania, ale także ochrona dla Twojego samochodu oraz oszczędność czasu zimą. Koniec ze skrobaniem szyb i odśnieżaniem samochodu.

Zielone okolice

Obrzeża Krakowa obfitują w atrakcyjne tereny rekreacyjne. Prym wiedzie przede wszystkim zlokalizowana na północ od miasta Jura Krakowsko-Częstochowska i Dolinki Podkrakowskie, które stanowią idealne miejsce dla wspinaczy i miłośników wycieczek rowerowych.  Na wschodzie rozciąga się Puszcza Niepołomicka z licznymi ścieżkami spacerowymi i pomnikami przyrody. Południe i takie miejscowości jak Mogilany, Gaj czy Wrząsowice to raj dla miłośników wypadów w góry.

Atrakcyjne ceny

Do zakupu domu w Krakowie lub okolicach skłaniają także ceny. Niekoniecznie oznacza to, że taki typ nieruchomości jest znacznie tańszy niż mieszkanie. Warto jednak porównać średnie ceny za metr, żeby zobaczyć, które lokum wychodzi korzystniej. Analizując oferty mieszkania w portalu https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/krakow/, możemy zobaczyć, że koszt 3-pokojowego mieszkania o wielkości 64 m2 wynosi średnio 920 tys. zł, a za 4-pokojowe mieszkanie o 91 m2 wielkości musimy zapłacić już 1533 tys. zł. Średnia cena za metr dla obu typów nieruchomości wynosi 14 i 16 tys. zł. Jeszcze drożej zapłacimy za mieszkanie 1-pokowe. Średnia cena za 1 m powierzchni kawalerki w Krakowie wynosi aż 17 tys. zł.

Jak to wygląda w przypadku domów? Jak możemy zobaczyć w ofertach dostępnych na stronie https://gethome.pl/domy/na-sprzedaz/krakow/ średnia cena za metr 3-pokojowego domu o powierzchni 137 m2 wynosi 11 tys., a średnia cena za m2 4-pokjowego domu o powierzchni 148 m2 to 9 tys., zł. Za niewiele wyższą cenę dostajemy więc często dwukrotne większy metraż. Nie jest to rzecz jasna przelicznik 1 do 1, a wiele zależy od lokalizacji i standardu obu nieruchomości.

Dostępność ofert

O ile w przypadku mieszkań w Krakowie panuje ogromna konkurencja między inwestorami, tak rynek domów jednorodzinnych jest nieco spokojniejszy. Ma to związek ze skalą inwestycji oraz większą ostrożnością przy podejmowaniu tak dużego zobowiązania. Na stronie GetHome.pl, znajdziesz ponad 200 ogłoszeń dotyczących domów na sprzedaż w samym Krakowie. Rozszerzając poszukiwania o okolice miasta, czyli tzw. krakowski obwarzanek zyskujesz dostęp do ponad 4 tys. ogłoszeń dotyczących domów jednorodzinnych i segmentów z rynku pierwotnego i wtórnego. Jest w czym wybierać!

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka