wtorek, 14 stycznia 2020 15:22, aktualizacja 5 lat temu

Do czego służą pompy na jachcie

Autor Artykuł sponsorowany
Do czego służą pompy na jachcie

Myśląc o pompie, mamy najczęściej na myśli urządzenie za pomocą którego pozbędziemy się cieczy z jakiegoś pomieszczenia lub terenu. Na myśl przychodzi od razu powódź lub po prostu zalanie wodą suteryn, bo przecież wtedy zachodzi typowa konieczność zastosowania pompy. To skojarzenie przeważa u większości osób, ponieważ zazwyczaj pompy używane są właśnie w takich sytuacjach.  Nic więc dziwnego, że jeśli ktoś próbuje odpowiedzieć na pytanie po co pompa na jachcie, skojarzenie nr. jeden to - do wypompowania wody z jachtu, aby nie zatonął. Rozbawić może to wszystkich wtajemniczonych w tematykę, ponieważ jest to chyba ostatnie jej zastosowanie na jachcie.

Typowa pompa jachtowa

Z typowym zastosowaniem pompy na jachcie, zgodnym z najpopularniejszym wyobrażeniem takowej, najwięcej wspólnego ma pompa zęzowa. Jest to urządzenie (często ręczne), które umożliwia usunięcie wody z najniżej umiejscowionego miejsca jachtu. Zęza, bo tak nazywa się to miejsce, zbiera wodę z całej jednostki pływającej, a wraz z nią drobne nieczystości (np. liście, pióra i inne odpady organiczne). Co pewien czas należy pozbyć się zawartości zęzy i wtedy z pomocą przychodzi pompa zęzowa, która wypompowuje z kadłuba to co jest tam zbędne.

Pompa na statku jest niezbędna

Funkcja wypompowania wody z zęzy, to oczywiście nie wszystko. Pompy na jachcie mają znacznie ważniejszą rolę, a przekonać można się o tym każdorazowo korzystając z jachtowej toalety czy prysznicu. To wtedy, zwłaszcza na małych jednostkach, pompę można nawet usłyszeć. Główną rolą pompy na jachcie jest bowiem nie wypompowanie, lecz wpompowanie wody do układów wody słonej i słodkiej. Ta druga jest niezbędna do funkcjonowania w czasie rejsu, ponieważ woda słona nie nadaje się do celów spożywczych. Nawet jeśli zwykły prysznic można wziąć pod wodą słoną, kończyć taką higienę, należy spłukać ciało wodą słodką. Zaopatrzenie jachtu w zbiornik słodkiej wody, jest nieodzowne i gwarantuje komfort a nawet bezpieczeństwo rejsu.

Słodka woda w kranie

Współczesne jednostki pływające - w szczególności nowoczesne jachty - gwarantują niezwykle komfortowe warunki dla miłośników żeglugi. Nikogo na pokładzie nie dziwi basen, wanna i prysznic, nie wspominając już o kompleksowo wyposażonym sanitariacie. Elementem wyposażenia jachtu, jest także kuchnia, w której przygotować można dowolne potrawy.

Jak nie trudno się domyślić, konieczna do tego jest słodka woda. Ciśnieniowe pompy wody na jachcie, pozwalają na doprowadzenie słodkiej wody wprost ze zbiornika do kuchennego kranu. Podobnie wygląda to w przypadku prysznica. To dzięki wydajnym pompom, możliwe jest korzystanie ze słodkiej wody nawet na środku oceanu. Są to bardzo wydajne urządzenia, których skuteczna praca gwarantuje komfort gościom jachtu.

Usuwanie nieczystości

Warto wspomnieć o pewnej oczywistej funkcji pomp na jachtach, mianowicie o funkcji odprowadzania nieczystości. Toalety na jachtach zaprojektowane są w taki sposób, aby zintegrowane były z pompami odprowadzającymi fekalia. Pompy te, wtłaczają nieczystości do specjalnego zbiornika. Ów zbiornik, opróżnia się w porcie, zresztą również z użyciem pomp. Pokazuje to jak ważne są pompy do jachtu i jak różnorodne jest ich przeznaczenie.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje

Rozrywka