środa, 15 grudnia 2021 11:54

Do czego służy ścieżka sensoryczna?

Autor Artykuł sponsorowany
Do czego służy ścieżka sensoryczna?

Ścieżka sensoryczna to jedna z tych pomocy dydaktycznych, które z powodzeniem znajdują zastosowanie w licznych zabawach – pracy indywidualnej z dzieckiem i pracy w grupie. Ze ścieżek sensorycznych możemy korzystać w pomieszczeniu i na zewnątrz, w przedszkolu, domu i ogrodzie. Dlaczego warto zachęcać dzieci do zabaw z wykorzystaniem ścieżki sensorycznej?

Rola ścieżki sensorycznej w prawidłowym rozwoju dziecka

Ścieżka sensoryczna może być wykorzystywana jako narzędzie terapeutyczne lub zabawka. W obu przypadkach wpływa korzystnie na rozwój dziecka. Ze względu na zróżnicowaną budowę ścieżka sensoryczna pomaga łagodzić i niwelować dysfunkcje występujące w dwóch wyróżnionych przez specjalistów obszarach przetwarzania informacji – rejestracji i odpowiedzi. Zaburzenia w sferze rejestracji przejawiają się głównie w zbyt słabej reakcji organizmu na dotyk. Zaś zaburzenia w sferze odpowiedzi przejawiają się w:

  • niezdarności,
  • problemach z motoryką,
  • problemach z równowagą,
  • problemach z koordynacją ruchową.

Celem zabawy na ścieżce sensorycznej, której elementy możemy dowolnie układać tworząc atrakcyjne dla najmłodszych tory przeszkód jest poprawa sprawności fizycznej całego ciała, którą fachowo określamy mianem motoryki dużej. Pracując nad prawidłowym rozwojem motoryki dużej stwarzamy dziecku możliwość efektywnego podejmowania szeregu aktywności wymagających koordynacji wzrokowo-ruchowej, takich jak pływanie, gra w klasy, skakanie czy gra w piłkę. Dzieci z zaburzeniami w obszarze motoryki dużej stronią od licznych aktywności fizycznych, co na etapie przedszkolnym może powodować problemy z adaptacją w grupie. Dzieci w wieku przedszkolnym posiadają bowiem naturalną potrzebę ruchu, która znajduje wyraz w niemal każdej wspólnej zabawie.

Dobrze opracowana ścieżka sensoryczna stymuluje receptory znajdujące się w skórze i mięśniach dłoni i stóp do prawidłowego działania – dlatego zabawy z wykorzystaniem ścieżki sensorycznej powinny angażować w równym stopniu wszystkie kończyny. W tym celu można zachęcić dzieci do pokonywania toru przeszkód na czworaka. Bardzo dobrze w pracy z grupą sprawdzają się również wszelkiego rodzaju konkurencje, w których dzieci starają się jak najszybciej przejść po ścieżce lub zebrać pod drodze jak największą liczbę różnego rodzaju artefaktów rozrzuconych przez nauczyciela wzdłuż ścieżki.

Ścieżka sensoryczna w domu

Jak już wspomnieliśmy ścieżka sensoryczna jest pomocą terapeutyczną, z zalet której możemy korzystać także w warunkach domowych. Wspólne zabawy z dzieckiem z pewnością przełożą się na lepsze funkcjonowanie całego organizmu dziecka, a pośrednio także jego funkcjonowanie w grupie rówieśniczej.

Edukacja

Edukacja - najnowsze informacje

Rozrywka