Płyta ażurowa jest ciekawą alternatywą dla standardowej kostki brukowej i innego rodzaju płyt chodnikowych. Jest ona bardzo wygodna w użytkowaniu, świetnie się prezentuje i umożliwia swobodny rozwój roślinności, gdyż gwarantuje optymalne wsiąkanie wody w ziemię. Sprzedażą płyt ażurowych zajmują się specjalistyczne firmy brukarskie oraz sklepu z materiałami budowlanymi. Co ważne, jest to materiał, który jest dostępny w atrakcyjnych cenach, co w połączeniu z estetycznym wyglądem i praktycznym zastosowaniem sprawia, że staje się on coraz popularniejszy.
Jakie są zalety płyt ażurowych?
Płyty ażurowe, które dostępne są między innymi na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/plyty-chodnikowe-plyty-azurowe-kostka-brukowa/kostka-brukowa-plyty-azurowe, wykonywane są z betonu. Pozwalają one w prosty i szybki sposób utwardzić piaszczystą nawierzchnię podjazdu, ścieżki w ogrodzie czy też miejsc postojowych. Dzięki specyficznej budowie praktycznie zupełnie pozwalają uniknąć problemu związanego ze zbyt małym nawodnieniem gleby. Woda deszczowa dociera do ziemi dzięki niepełnej strukturze płyt.
Betonowe elementy dostępne są w różnych kolorach, wiec można za ich pomocą wykreować nawierzchnię o różnych wzorach. Wolne przestrzenie w płytach ażurowych można wypełnić trawą, grysem czy drobnymi kamyczkami. To sprawia, że można je idealnie wkomponować w aranżację danego terenu, na przykład ogrodu, co sprawi, że będą one w harmonijny sposób wpływać na jego wygląd. Ponadto nawierzchnie wyłożone płytami ażurowymi można łączyć lub przeplatać innymi materiałami, jak na przykład kostką brukową, która również jest bardzo popularna.
Czy warto wybierać płyty ażurowe ze sztucznego tworzywa?
Poza betonowymi płytami ażurowymi, w wielu sklepach dostępne są także te, które wykonywane są z tworzywa sztucznego. Nazywa się je powszechnie ekokratkami lub geokratkami. Ich zadaniem jest przede wszystkim wzmocnić daną powierzchnię. Produkuje się je z materiałów, które pochodzą z recyklingu. Cechuje je prosty i szybki montaż, który opiera się na łączeniu poszczególnych elementów przy pomocy specjalnych zaczepów. Ekokratka jest produktem, który gwarantuje nie tylko estetyczny wygląd, ale także umożliwia przenoszenie dużych ciężarów. Dlatego też stosuje się ją na podjazdy, parkingi czy obejścia.
Jakie jest zastosowanie płyt ażurowych?
Płyty ażurowe najczęściej wykorzystuje się do wykańczania nawierzchni podjazdowych i parkingowych. Jednak to nie wyczerpuje szerokiej gamy ich zastosowania. Płyty ażurowe nadają się do wyłożenia ogrodowych szlaków komunikacyjnych – np. ścieżek czy chodników. Z powodzeniem można je stosować w celu utwardzenia skarp czy rowów lub nasypów. Pozwala to stać się im integralną częścią alejek oraz innych elementów dekoracyjnych wielu ogrodów, jak na przykład wzniesień porośniętych bujną roślinnością.
Warto także rozważyć wykorzystanie płyt ażurowych w przypadku budowy tarasów ogrodowych, dziedzińców czy patio. W ten sposób można sprawić, że nie będzie gromadzić się na nich woda deszczowa, a dodatkowo zapewni się konstrukcji więcej naturalności. Ażurowe płyty nadają się również bardzo dobrze do tworzenia opasek wokół budynków, które zapobiegną pobrudzeniom elewacji i gromadzeniu się wody wokół murów oraz ich podsiąkaniu.