czwartek, 24 października 2019 15:45

Dobczyce pożegnały Elżbietę Kautsch [*]

Autor Anna Piątkowska-Borek
Dobczyce pożegnały Elżbietę Kautsch [*]

– Mam nadzieję żyć pożytecznie w rodzinnych Dobczycach do końca swych dni – powiedziała w 2012 roku Elżbieta Kautsch, odbierając szczególne wyróżnienie „Zasłużony dla Ziemi Dobczyckiej”. Żegnająca ją teraz społeczność gminy Dobczyce wie, że w słowach tych nie było przesady, a ś.p. Elżbieta Kautsch oddała rodzinnemu miastu całe swoje serce.

W tej ostatniej drodze towarzyszyli jej rodzina, przyjaciele, a także ci, którzy mieli to szczęście z nią współpracować. Elżbieta Kautsch spoczęła na dobczyckim „Jeleńcu”, gdzie przez lata, wspólnie z założonym przez nią Społecznym Komitetem Opieki nad Zabytkami Dobczyc uchronili przed zniszczeniem kilkadziesiąt zabytkowych nagrobków.

Pełniąc funkcję Radnej Rady Miejskiej w Dobczycach, w tym przewodniczącej Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, Pani Elżbieta szczególnie zabiegała o rozwój kultury, wysoki poziom edukacji oraz zachowanie od zapomnienia lokalnej historii i tradycji oraz pamięci o wybitnych dobczyckich działaczach.

Pasją pani Elżbiety była szeroko rozumiana kultura i sztuka, wyrażana słowem i obrazem. Pasją tą uwielbiała się dzielić, założyła Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Ispina”, które nieustannie wypełniało kalendarz wydarzeń kulturalnych w naszej gminie. Kto raz miał okazję zajrzeć do prowadzonej przez Ispinę galerii wie, jak wielu znamienitych artystów w tych przytulnych progach zaznało serdeczności i gościnności jej Gospodyni.

Była mecenasem kultury, krytycznym i zdecydowanym, ale także motywującym do ciągłego sięgania po więcej. Sama, jako drobna kobieta, cechowała się niezwykłą siłą, stanowczością i odwagą. Podjęte działania realizowała do samego końca, a od pomysłu do jego wykonania przechodziła natychmiast.

Inicjatyw, których się podejmowała nie sposób wszystkich wymienić, za swoją aktywność została nagrodzona najwyższym wyróżnieniem „Zasłużony dla Ziemi Dobczyckiej”, odznaczona statuetką „Społecznik roku powiatu myślenickiego”, została nominowana w plebiscycie Dziennika Polskiego w kategorii „Osobowość Ziemi Myślenickiej”, była laureatką Nagrody Burmistrza w dziedzinie kultury oraz Kobietą Dobczyc 2016. Odbierając tę ostatnią nagrodę podkreślała –„Aktywność, aktywność, aktywność”, aktywną pozostała do końca, a pustkę po jej stracie trudno będzie wypełnić.

Źródło: UGiM Dobczyce

Myślenice - najnowsze informacje