Dostojna aparycja, pokaźne rozmiary, silna i atletyczna budowa - to pewnie pierwsze skojarzenia na widok ras dog argentyński i dog niemiecki. Jakie to jednak psy, jakich wymagają warunków i kto będzie zadowolonym właścicielem? Odpowiadamy.
Dog argentyński
Polska nazwa jest zbliżona do oryginalnej - dogo argentino - niekiedy również zwana mastifem argentyńskim. Rasa o solidnej, muskularnej budowie i wadze w przedziale 36-45 kg. Hodowana przede wszystkim dla siły na potrzeby polowania na grubą zwierzynę - w szczególności dziki. Korzenie nawiązujące do polowania, spora ilość energii, terytorialny, niezależny charakter i pokaźne rozmiary determinują dość jednoznacznie kim powinien być odpowiedzialny właściciel.
Jak dla większości ras - kluczowa jest konsekwencja. W tym jednak przypadku najlepiej sprawdzi się doświadczony właściciel, który potrafi radzić sobie z dużymi psami. Umiejętność skutecznego wyznaczenia granic w codziennym funkcjonowaniu jest krytyczna. Szkolenie powinno rozpocząć się w młodym wieku, a socjalizacja z innymi ludźmi i psami powinna być nieodłącznym elementem. Wspomniane terytorialne nastawienie będzie również dyskwalifikować właścicieli małych mieszkań - dog argentyński najlepiej będzie się czuł na ogrodzonym wybiegu.
Pielęgnacja nie jest skomplikowana, a rasa nie gubi dużo sierści, należy jednak zwrócić uwagę na kilka predyspozycji chorobowych. Najczęstsze problemy to głuchota (dot. ok 10% psów tej rasy) oraz powszechna wśród dużych ras dysplazja stawów biodrowych.
Ze względu na haniebne przypadki wykorzystania tej rasy w walkach psów trzeba pamiętać, że w kilku krajach dog argentyński jest uznany jako niebezpieczny, a jego posiadanie zakazane - np. Ukraina, Australia, Dania.
Podsumowując - mamy do czynienia z silną i masywną i lojalną rasą, która wymaga doświadczonego właściciela potrafiącego zadbać o dyscyplinę i wyznaczyć granice bez uciekania się do agresji i przemocy. Wczesny trening i socjalizacja są konieczne. W codziennych warunkach najlepiej sprawdzi się w ogrodzonej posesji z aktywnym trybem życia.
Dog niemiecki
Na wstępie warto zaznaczyć, że polska nazwa ma niewiele wspólnego z oryginalną - great dane, czyli wielki duńczyk! Rasa pracująca - oryginalnie hodowana na potrzeby polowania na grubą zwierzynę - głównie dziki. Dzisiaj prawdopodobnie nie sprawdziłaby się w takiej roli. Wynika to z tego, że na przestrzeni lat wykluczono cechy zaciekłości z hodowlanych praktyk. Stąd dzisiaj dog niemiecki znany jest również jako łagodny gigant. Jest to absolutna czołówka w warunkach fizycznych: wysokość wacha się od 66 do 86cm, a waga od 45 do nawet 90kg! Widok takiego muskularnego kolosa prawdopodobnie odstraszy większość włamywaczy niezależnie od łagodnego charakteru!
Dobrze sprawdzi się w rodzinnych warunkach - jest bardzo lojalny i przywiązany do swojej paczki, dobrze dogaduje się z dziećmi, oraz innymi zwierzętami, jest stosunkowo łatwy w tresurze. Dyskusyjną kwestią jest w jakich warunkach powinien mieszkać. Istnieje sporo właścicieli małych mieszkań, którzy zapewniają tej rasie odpowiednią ilość ruchu, po której dog niemiecki większość czasu w domu po prostu przeleży. Ogromne rozmiary z oczywistych względów mogą być jednak problemem - niewiele jest miejsc do których nie sięgnie, a często po prostu przechodząc może strącać ogonem różne rzeczy. Z tej perspektywy bardziej praktycznym wyborem wydaje się być większa, wolna przestrzeń.
Codzienna pielęgnacja nie jest skomplikowana, natomiast pies gubi dużo sierści. Należy zwrócić uwagę na kilka aspektów tożsamych dla kategorii psów gigantów. Wymagana jest odpowiednio dobrana dieta - jej brak będzie skutkował niedoborami i problemami zdrowotnymi. Koszty utrzymania rosną proporcjonalnie do rozmiarów - wszystko jest droższe - obroże, jedzenie, opieka weterynaryjna. Warto pomyśleć o ewentualnej potrzebie transportu. Kości u tak dużych psów rozwijają się dłużej - do 18 miesiąca należy unikać intensywnych biegów i skakania.
Dog niemiecki to łagodna lojalna i sporych rozmiarów rasa, która będzie wdzięcznym członkiem rodziny. Odpowiedzialny właściciel powinien przede wszystkim sprawdzić czy jest w stanie zapewnić odpowiednie warunki dla optymalnego funkcjonowania rasy