niedziela, 11 grudnia 2022 11:19

Dramat w Tatrach. Lawiny zabiły 3 osoby w tym nastolatka

Autor Patryk Trzaska
Dramat w Tatrach. Lawiny zabiły 3 osoby w tym nastolatka

To był czarny dzień w Tatrach. W samą sobotę (10 grudnia)  na górskich szlakach przez lawiny zginęły trzy osoby w tym nastolatek. Ofiar mogło być jednak zdecydowanie więcej.

Po polskiej stronie Tatr lawina porwała dwójkę turystów w rejonie Przełęczy pod Kopą Kondracką. Kobieta zdołała wydostać się spod śniegu o własnych siłach, jednak jej znajomy został przysypany śniegiem. Na pomoc ruszyli świadkowie zdarzenia, którzy wezwali i pomoc i przystąpili do udzielania mężczyźnie pierwszej pomocy. Niestety przez utrudnione  warunki atmosferyczne ratownicy musieli dotrzeć do poszkodowanych pieszo. 19-latek został przetransportowany do szpitala, gdzie stwierdzono jego zgon.  

W tym samym czasie do ratowników wpłynęła informacja o  lawinie w rejonie Szpiglasowej Przełęczy w Dolinie  Pięciu Stawów Polskich. Okazało się, że śnieg porwał tym razem trzy osoby. Miały one jednak szczęście, ponieważ jedna z nich nie została zasypana, druga wykopała się sama, a trzecia została zasypana po szyję.

Nie był to jednak koniec złych informacji w sobotę. Po słowackiej stronie zeszła lawina w rejonie  Czerwonej Ławki. Śnieg porwał dwóch mężczyzn. - Ze względu na znacznie pogarszające się warunki  pogodowe, obfite opady śniegu, silny wiatr, zwiększające się ryzyko  kolejnych lawin, a także niekorzystną prognozę pogody na kolejny dzień,  ratownicy po udokumentowaniu wypadku i podjęciu niezbędnych działań  wrócili do bazy w nocy. Ciała turystów zostaną przewiezione na dół, gdy  tylko pozwolą na to warunki pogodowe i sytuacja lawinowa – przekazała Horska Zachranna Służba.

Na koniec dnia, po polskiej stronie ratownicy zostali wezwani w rejon Kopy Kondrackiej, gdzie utknął mężczyzna ze swoim siostrzeńcem. 33- i 11- latek bali się iść dalej ze względu na lawinę, która zeszła w tamtym rejonie kilka godzin wcześniej. Na pomoc ruszyli ratownicy, którzy sprowadzili ich bezpiecznie na dół.

fot. TOPR

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje