wtorek, 12 grudnia 2023 15:11

Duża akcja policji w powiecie krakowskim. Zabezpieczyli ponad 125 tysięcy sztuk papierosów

Autor Norbert Kwiatkowski
Duża akcja policji w powiecie krakowskim. Zabezpieczyli ponad 125 tysięcy sztuk papierosów

Policjanci z Krakowa udaremnili wprowadzenie do obrotu ponad 125 tysięcy sztuk papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Nielegalny towar miał pochodzić od 21 i 42-latka, którzy zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Cała akcja policji rozegrała się 7 grudnia. Funkcjonariusze wykonując czynności mające na celu wyeliminowanie z czarnego rynku nielegalnych wyrobów tytoniowych, udali się pod wytypowany adres posesji w powiecie wielickim, gdzie jak ustalili, może dochodzić do handlu nielegalnymi wyrobami tytoniowymi.

Po krótkiej obserwacji posesji funkcjonariusze zauważyli wjeżdżający na jej teren pojazd m-ki Renault Master. Następnie kierowca wspólnie z innym mężczyzną, będącym na miejscu, przeładowali z pojazdu do znajdującego się na tyłach posesji garażu kartonowe pudła. Policjanci, mając podejrzenie, że są to nielegalne wyroby tytoniowe ruszyli do akcji.

Podczas przeszukania pojazdu, w przestrzeni bagażowej renaulta, stróże prawa znaleźli dwa pudła kartonowe z zawartością 20 tysięcy sztuk papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Podróżujący tym pojazdem 21- latek z powiatu wielickiego i 42-latek z powiatu kieleckiego zostali zatrzymani.
W trakcie dalszych czynności funkcjonariusze przeszukali garaż, do którego przenosili pudła. Okazało się, że były w nich kolejne partie nielegalnych papierosów. Łącznie policjanci zabezpieczyli ponad 125 800 sztuk papierosów różnych marek bez polskiej akcyzy.

Obaj zatrzymani zostali przewiezieni do komendy, gdzie usłyszeli zarzut, wspólnie i w porozumieniu, uchylania się od opodatkowania poprzez przewożenie, pomaganie w zbyciu i ukryciu wyrobów tytoniowych bez polskich znaków skarbowych akcyzy, zamiaru wprowadzenia ich do obrotu oraz nieujawnienia właściwemu organowi przedmiotu opodatkowania.

Za popełnione przestępstwo podejrzanym grozi grzywna albo kara pozbawienia wolności lub obie te kary łącznie.
Według wyliczeń śledczych wprowadzenie do obrotu takiej ilości nielegalnych wyrobów akcyzowych naraziłoby Skarb Państwa na utratę blisko 126 tysięcy złotych.

Foto: KPP w Krakowie

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje

Rozrywka